13 czerwca 2002 r.

Senatorowie z Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia zebrali się w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o ułatwieniu zatrudnienia absolwentom szkół. Omawiana ustawa była projektem rządowym. Do reprezentowania stanowiska rządu w tej sprawie upoważniony został minister pracy i polityki społecznej.

Komisja wysłuchała wiceministra pracy i polityki społecznej Krzysztofa Patera oraz posła sprawozdawcy Jacka Kasprzyka. Swoją opinię przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Omawiana ustawa była projektem rządowym. Do reprezentowania stanowiska rządu w tej sprawie upoważniony został minister pracy i polityki społecznej.

Ustawa zawiera rozwiązania ułatwiające absolwentom zamieszkałym w rejonach uznanych za zagrożone szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym podejmowanie samodzielnej działalności gospodarczej. Do tych ułatwień należą m.in.: dofinansowanie z Funduszu Pracy części składek na ubezpieczenie rentowe i wypadkowe, liczone od najniższego wynagrodzenia, w okresie 12 miesięcy od podjęcia działalności przez absolwenta oraz możliwość rezygnacji na wniosek absolwenta z opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne do II filara przez 12 miesięcy od ukończenia nauki,

W dyskusji senator Zdzisława Janowska zgłosiła poprawkę do art. 1. W głosowaniu komisja jako pierwszy poparła wniosek senatora Jerzego Cieślaka dotyczący przyjęcia bez poprawek nowelizacji ustawy o ułatwieniu zatrudnienia absolwentom szkół. Ustalono, że senator J. Cieślak zarekomenduje Izbie stanowisko wypracowane przez Komisję Polityki Społecznej i Zdrowia.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o substancjach i preparatach chemicznych. Rozpatrywana ustawa była projektem rządowym i zawiera przepisy dostosowujące polskie prawodawstwo do prawa Unii Europejskiej. Do reprezentowania stanowiska rządu został upoważniony minister zdrowia.

Senatorowie wysłuchali wiceministra zdrowia Jana Kopczyka, dr. Jerzego Majki z Ministerstwa Zdrowia oraz przedstawicielki Stowarzyszenia Producentów Kosmetyków i Chemii Gospodarczej. Swoje uwagi zgłosiło biuro legislacyjne.

Projekt nowelizacji ustawy ma na celu przede wszystkim umożliwienie zgłoszenia Komisji Europejskiej przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej nowych substancji chemicznych, tak aby nie pojawiła się konieczność ich czasowego wycofania z rynku w chwili akcesji. Postulat ten zostanie spełniony przez przyspieszenie wejścia w życie przepisów ustawy o substancjach i preparatach chemicznych, dotyczących nowych substancji chemicznych, z 1 stycznia 2003 r. na 1 sierpnia 2002 r. Jednocześnie nowelizacja ta pozwala na wprowadzenie innych, niezbędnych poprawek w ustawie.

W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie poprawek do nowelizacji ustawy o substancjach i preparatach chemicznych, zbieżnych z sugestiami zawartymi w opinii biura legislacyjnego oraz uwagami Stowarzyszenia Producentów Kosmetyków i Chemii Gospodarczej. Na sprawozdawcę wybrano senator Krystynę Sienkiewicz.

W sprawach różnych komisja zapoznała się ze sprawozdaniem senator K. Sienkiewicz z seminarium zorganizowanego przez Wspólnotę Roboczą Związku Organizacji Socjalnych "Wrzos" na temat statusu społecznego i prawnego polskich seniorów na tle programów polityki społecznej Unii Europejskiej wobec osób starszych. Seminarium odbyło się 17 maja br. w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Ponadto przewodniczący komisji senator Marek Balicki poinformował senatorów o negatywnej decyzji w sprawie zorganizowaniu we wrześniu br. międzynarodowej konferencji "Senior w Europie".