5 czerwca 2002 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.
W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia: minister Mariusz Łapiński i sekretarz stanu Ewa Kralkowska. Ponadto senatorowie zapoznali się z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Nowelizacja przyjęta przez Sejm zawiera zmiany w zasadach powoływania i odwoływania członków rad kas chorych. Zgodnie z nią, minister zdrowia ma powoływać trzech członków rad na wniosek sejmiku wojewódzkiego, a czterech ma być powołanych przez ministra bezpośrednio. Wszyscy członkowie rad mają być ubezpieczeni w swojej kasie, mają też legitymować się wyższym wykształceniem oraz zdanym egzaminem na członka rady nadzorczej jednoosobowej spółki skarbu państwa lub należeć do samorządu zawodowego radców prawnych, adwokatów lub biegłych rewidentów.
Według nowelizacji, członek rady może być odwołany w każdym czasie przed upływem czteroletniej kadencji oraz musi być odwołany, jeśli przestał spełniać wymagania zapisane w ustawie.
W wyniku dyskusji, a następnie głosowania Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia postanowiła zarekomendować Senatowi wprowadzenie 3 poprawek, w tym zakładającej, że nie później niż 3 miesiące od dnia wejścia w życie ustawy powołane zostaną nowe rady kas chorych. Taki zapis znajdował się w rządowym projekcie nowelizacji. W opinii komisji, takie sprecyzowanie jest konieczne, bo bez niego nie byłoby wiadomo, kiedy dokładnie skończy się kadencja obecnych rad kas chorych.
Postanowiono, że stanowisko komisji zaprezentuje Izbie senator Marek Balicki.