28 maja 2002 r.
Odbyło się posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia, którego tematem była informacja o realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia na lata 1996-2005 w zakresie zwalczania chorób nowotworowych w 2000 roku, informacja o działalności Polskiej Unii Onkologii oraz omówienie projektu Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, a także działalności Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w związku z 70-leciem istnienia.
Dr Paweł Goryński z Państwowego Zakładu Higieny mówił o stanie zdrowia Polaków przed przystąpieniem do UE.
Zarys założeń programu zwalczania chorób nowotworowych przedstawił prof. Marek P. Nowacki, dyrektor Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie.
W swoim wystąpieniu prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder stwierdził, że obecnie na nowotwory złośliwe zapada w Polsce rocznie 100 tys. osób. 80 tys. umiera z tego powodu. Według wiarygodnych prognoz epidemiologicznych, w 2010 r. nowych zachorowań na nowotwory będzie 160 t
ys., a zgonów 100 tys.Zdaniem Polskiej Unii Onkologii, tylko uchwalenie przez parlament Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych może zagwarantować stabilne finansowanie onkologii.
Jak twierdzą specjaliści, zwiększenie liczby zachorowań na nowotwory złośliwe związane jest z wydłużeniem się wieku ludzi. Ze statystyk wynika, że na nowotwory złośliwe zapada 10 dzieci na 100 tys.; stu 65-latków na 100 tys. i tysiąc 75-latków na 100 tys.
Według Polskiej Unii Onkologii, zawodzi wczesne wykrywanie nowotworów - lekarze pierwszego kontaktu i specjaliści często zamiast na wstępie wykluczyć nowotwór, szukają, a następnie leczą zapalenia. Dlatego przygotowany przez unię narodowy program zakłada m.in. wprowadzenie na szeroką skalę szkoleń lekarzy innych specj
alności niż onkolodzy w dziedzinie wczesnego wykrywania nowotworów.Narodowy program jest rozpisany na 20 lat. Polska Unia Onkologii chce, by przeznaczać na jego realizację około 200 mln zł rocznie. "Przy czym pieniądze wszystkiego nie załatwią" - zaznaczył dr J. Meder. Trzeba wykształcić studentów medycyny, by nie zdarzały się wypadki błędnej diagnozy i by wcześnie rozpoznawać chorobę.
Podczas posiedzenia prof. Witold Zatoński z Zakładu Epidemiologii Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie omówił aktualną sytuację epidemiologiczną.
Jego zdaniem, problem wzrostu zapadalności na nowotwory już niedługo może przestać być problemem zdrowotnym, a zacznie być problemem społecznym. Szef Fundacji "Promocji zdrowia" ostrzegał, by nie popełnić grzechu zaniechania.
Jak wskazują statystyki, rak to drugi zabójca w Polsce po chorobach krążenia. Choroby nowotworowe są przyczyną około 20% zgonów, w tym około 40% zgonów u kobiet w wieku 45-60 lat i 30% zgonów u mężczyzn wieku 45-60 lat. Kobiety najczęściej chorują na nowotwory złośliwe piersi, a mężczyźni na raka płuc.
W opinii prof. Mariana Reinfussa, przewodniczącego Federacji Towarzystw Onkologicznych, program bardzo racjonalizuje wydatki na leczenie nowotworów. Jest wysokooszczędny - chory leczony wcześniej jest "tańszy".
Gośćmi senatorów byli również koordynator badań przesiewowych w kierunku wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy prof. Zbigniew Wronkowski i poseł Władysław Sztorc.
Przewodniczący Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej senator Marek Balicki poparł ustawowe wprowadzenie programu. Jego zdaniem, tylko ustawowe rozwiązanie może zapewnić środki drogim programom rozpisanym na lata. Jak stwierdził senator, z ostatnich wypowiedzi ministra zdrowia Mariusza Łapińskiego wynika, że
popiera program i wydaje się, że minister finansów Marek Belka nie będzie również przeciwny.W dyskusji dr Krzysztof Kuszewski z Kancelarii Prezydenta wyraził pogląd, że uchwalenie Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych nie musi gwarantować zapewnienia środków na finansowanie onkologii. Przypomniał, że wprowadzenie uchwalonego w ubiegłym roku Programu Ratownictwa Medycznego zostało odroczone z powodów finansowych.
Ostatecznie Komisja Zdrowia i Polityki Społecznej postanowiła przygotować projekt uchwały dotyczący finansowania onkologii. Nad projektem ustawy w tej sprawie prace zostaną podjęte po otrzymaniu stanowisk zainteresowanych resortów.