14 maja 2002 r.

Senatorowie z Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrywali ustawę o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.

Podczas posiedzenia wysłuchano przedstawicieli Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: wiceministra Andrzeja Zdebskiego i dyrektor Doroty Chlebosz. Zapoznano się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Nowelizacja sejmowa została uchwalona na podstawie projektu rządowego i ma na celu dostosowanie polskiego ustawodawstwa do prawa Unii Europejskiej. Nowela zmierza do realizacji jednej z czterech podstawowych zasad wspólnotowych - zasady swobodnego przepływu pracowników, z którą związane są kwestie zabezpieczenia społecznego w zakresie świadczeń dla bezrobotnych. Istotą nowelizacji jest przyznanie obywatelom Unii Europejskiej z chwilą uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii prawa do poszukiwania i podejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej na terytorium Polski bez konieczności uzyskania zezwolenia i zgody właściwego organu. Uprawnienia te będą także przysługiwać członkom rodziny cudzoziemca - obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Ponadto w nowelizacji wprowadzono zakaz dyskryminacji przy doborze kandydatów na szkolenia bezrobotnych ze względu m.in. na płeć, wiek, niepełnosprawność, przekonania polityczne czy religijne. Przewidziano także zaliczenie do okresu wymaganego do nabycia prawa do zasiłku przez obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej okresu zatrudnienia, wykonywania innej pracy zarobkowej oraz prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w państwie członkowskim Unii. Nowelizacja ma wejść w życie z dniem uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej, ale moment, od którego będzie stosowana, określony zostanie w odrębnej ustawie. Rozwiązanie takie przyjęto w związku z negocjacjami dotyczącymi okresu przejściowego w obszarze swobodnego przepływu osób.

W dyskusji omawiana ustawa sejmowa nie wzbudziła większych kontrowersji. Senatorowie interesowali się przede wszystkim zdefiniowaniem w ustawie pojęcia członka rodziny i uzyskali w tej sprawie szczegółowe wyjaśnienia od wiceministra A. Zdebskiego.

W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie nowelizacji ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu bez poprawek. Postanowiono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator Krystyna Sienkiewicz.

Ponadto podczas posiedzenia komisji dokonano podsumowania konferencji poświęconej zmianom w kodeksie pracy jako elementowi reformy i dostosowania polskiego prawa pracy do prawa Unii Europejskiej, która odbyła się tego samego dnia w Senacie. Szczególną uwagę zwrócono na politykę państwa względem bezrobocia czy funkcjonowanie Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.