18 grudnia 2001 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia przystąpiła do rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, ustawy o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach wydobywania rud uranu i batalionach budowlanych oraz ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Nowelizacja sejmowa była projektem rządowym i jest ściśle związana z projektem budżetu państwa na rok 2002, zakładającym oszczędności budżetowe, możliwym m.in. dzięki stosownym zmianom wprowadzonym do ustaw wymienionych w nowelizacji.

Zmiany w ustawie kombatanckiej polegają na zamrożeniu w 2002 roku wysokości dodatku kombatanckiego oraz ryczałtu energetycznego i utrzymaniu ich na poziomie z 31 grudnia br. Nowelizacja ustawy o żołnierzach górnikach zakłada, że świadczenie pieniężne przysługujące na podstawie tej ustawy w 2002 roku nie będzie podlegało waloryzacji. Podobnie ryczałt energetyczny zostanie utrzymany na obowiązującym obecnie poziomie. Opiniowana ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2002 roku.

Po wysłuchaniu opinii przedstawiciela Urzędu Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz zapoznaniu się z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu w głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do sejmowej nowelizacji. Ustalono, że wniosek w sprawie przyjęcia jej bez poprawek zgłosi w imieniu komisji senator Jerzy Cieślak.

Kolejny punkt porządku dziennego posiedzenia dotyczył rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu dla cywilnych ofiar wojny. Nowelizowana ustawa została uchwalona 20 lipca 2001 roku, w wyniku wniesienia projektu poselskiego, i miała wejść w życie z dniem 1 stycznia 2002 roku. Uchwalona na podstawie projektu rządowego ustawa nowelizująca jest ściśle związana z projektem budżetu państwa na rok 2002 i przewiduje wydłużenie okresu vacatio legis tak, aby ustawa o świadczeniu dla cywilnych ofiar wojny weszła w życie 1 stycznia 2004 r.

Komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy sejmowej. Postanowiono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży na posiedzeniu plenarnym senator Olga Krzyżanowska.

Podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrzono ponadto ustawę o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest oraz ustawy o ułatwieniu zatrudnienia absolwentów.

W dyskusji nowelizacja sejmowa nie wzbudziła kontrowersji. W głosowaniu komisja podjęła decyzję o zarekomendowaniu Senatowi przyjęcia jej bez poprawek. Na sprawozdawcę wybrano senator Alicję Stradomską.

Podczas posiedzenia rozpatrzono ponadto ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy. Zmiany wprowadzone przez Sejm omówiła w imieniu rządu wiceminister pracy i polityki społecznej Jolanta Banach. Zmierzają one m.in. do skrócenia wymiaru urlopu macierzyńskiego oraz urlopu na prawach urlopu macierzyńskiego i do powrócenia do stanu sprzed ostatniej nowelizacji z 2001 r. (z 26 tygodni do 16 tygodni).

W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia zaproponowała wprowadzenie 3 poprawek, m.in. zmianę redakcji art. 180 §6 ustawy, dotyczącego uregulowania dającego możliwość podziału urlopu macierzyńskiego między kobietę a mężczyznę. Zaproponowano także poprawkę do art. 183 §1 ustawy, polegającą na wydłużeniu do dwunastu miesięcy wieku dziecka przysposobionego, z uwagi na które z tego urlopu może skorzystać osoba przysposabiająca. Ustalono, że sprawozdanie na temat nowelizacji kodeksu pracy złoży Izbie senator A. Stradomska.

Komisja postanowiła natomiast nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy o zmianie ustawy o funduszu alimentacyjnym, ustawy o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych, ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Wniosek w tej sprawie poparła większość senatorów. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora Jerzego Cieślaka.

Podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia 6 głosami, przy 3 głosach wstrzymujących, zaakceptowano również ustawę o zmianie ustawy o pomocy społecznej, ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

W dyskusji nad proponowanymi przez rząd i uchwalonymi przez Sejm zmianami, z jednej strony, wyrażano zrozumienie ze względu na zły stan budżetu państwa, z drugiej - wskazywano na dolegliwości związane z uszczupleniem niektórych form pomocy państwa osobom ubogim. Zastrzeżeń nie budziły natomiast propozycje włączenia do ustawy o pomocy społecznej świadczeń dla kobiet w ciąży, a także uregulowania zmierzające do jej uporządkowania. Ponadto zwracano uwagę , że tego typu normy prawne powinny być pisane bardziej przystępnym dla obywateli językiem.

Postanowiono, że sprawozdanie w sprawie nowelizacji sejmowej złoży Izbie senator Wiesława Sadowska.

Akceptację komisji uzyskała również ustawa o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym i ustawy o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz niektórych innych ustaw.

W dyskusji największe kontrowersje wywołał art. 2 nowelizacji, zmierzający do utrzymania na dotychczasowym poziomie - 7, 75% składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Do stanowiska komisji, które zarekomenduje Izbie senator Wojciech Pawlowski, a przyjętego 7 głosami, przy 2 głosach przeciw, zgłoszono wniosek mniejszości zmierzający do odrzucenia ustawy sejmowej w całości. Sprawozdawcą tego wniosku będzie senator Zbigniew Religa.

Do ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, ustawy o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz niektórych innych ustaw, ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo farmaceutyczne, ustawę o wyrobach medycznych oraz ustawę o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych senatorowie z Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia zaproponowali wprowadzenie 2 poprawek. Nowelizacja dotyczy m.in. przesunięcia o rok terminu wprowadzenia zintegrowanego systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, wyłączając ratownictwo lotnicze, które będzie finansowane z budżetu ministra zdrowia, a także zmiany o jeden kwartał terminu wejścia w życie ustawy wprowadzającej cały pakiet ustaw farmaceutycznych (na 1 kwietnia 2002 r.). Przyczyną proponowanego w niniejszej noweli wydłużonego terminu vacatio legis są trudności finansowe, a także niezbędne, według ustawodawców, zmiany organizacyjne w centralnych organach administracji rządowej i podporządkowanych im jednostkach.

Ustalono, że poprawki przyjęte przez komisję zarekomenduje Izbie senator W. Sadowska.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw. Ustawę uchwalono na podstawie projektu rządowego, mającego ograniczyć wydatki na wynagrodzenia w sferze budżetowej.

Po dyskusji z udziałem wiceminister finansów Haliny Wasilewskiej-Trenkner senatorowie postanowili nie zgłaszać poprawek i zaproponować Izbie przyjęcie nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę wybrano senatora Janusza Bielawskiego.