Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (74) ze wspólnego posiedzenia

Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia (8.)

oraz Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych (9.)

w dniu 19 grudnia 2001 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz zmianie niektórych ustaw.

(Początek posiedzenia o godzinie 18 minut 38)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia Marek Balicki)

Przewodniczący Marek Balicki:

Otwieram wspólne posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych.

Witam panie i panów senatorów, witam przedstawicieli rządu.

Przystępujemy do jedynego punktu porządku obrad, to znaczy do rozpatrzenia poprawek do ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz zmianie niektórych ustaw.

Przypomnę, że obie komisje na swoich odrębnych posiedzeniach rozpatrywały ustawę o zmianie ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń i wnioskowały o przyjęcie ustawy bez poprawek. W trakcie posiedzenia plenarnego Senatu została zgłoszona jedna poprawka przez senatora Jerzego Cieślaka, którą państwo wszyscy otrzymali w druku.

Prosiłbym Biuro Legislacyjne o sugestie co do kolejności głosowań.

Główny Specjalista do spraw Legislacji w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aleksandra Skorupka:

Tak jak na posiedzeniu Senatu, komisja najpierw powinna głosować nad wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek, a w razie odrzucenia tego wniosku, nad wnioskiem o wprowadzenie poprawki do ustawy.

Przewodniczący Marek Balicki:

W związku z tym proponuję, żebyśmy w pierwszej kolejności przegłosowali wnioski obu komisji o przyjęcie ustawy bez poprawek, a następnie wniosek o wprowadzenie poprawki do ustawy. Przed głosowaniem warto by jeszcze wysłuchać zdania pana senatora wnioskodawcy, senatora Cieślaka.

(Głos z sali: Nie ma go.)

Prosiłbym więc panią minister Wasilewską-Trenkner, którą serdecznie witamy na posiedzeniu komisji, o zaprezentowanie stanowiska rządu, o ile pani minister uważa za celowe wypowiedzenie się w tej sprawie.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Halina Wasilewska-Trenkner:

Dziękuję, Panie Przewodniczący.

Jest to problem, o którym dyskutowaliśmy wczoraj na posiedzeniu Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej. Chodzi o pewność, że zamrożenie wynagrodzeń, które jest przewidywane dla całej sfery budżetowej, nie obejmie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Jak wczoraj mówiliśmy, w ust. 1 art. 3 omawianej ustawy wymienione są różne podmioty sektora finansów publicznych i nie ma wśród nich samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, ponieważ decyzją Sejmu zostały one usunięte z tej ustawy, z przedłożenia rządowego. Powstał jednak taki problem, że w art. 3 ust. 1 pkt 9 mamy zapis: "państwowych lub samorządowych osobach prawnych utworzonych na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków i spółek prawa handlowego oraz państwowych szkół wyższych i innych jednostek prowadzących gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym". Państwo senatorowie, chcąc uzyskać pewność, prosili wczoraj o ekspertyzę prawną. Ekspertyza prawna Sejmu była jak gdyby dwuetapowa. Pierwsza ekspertyza nie zwracała na to uwagi. Druga ekspertyza stwierdziła, że przy takim sformułowaniu pktu 9 ust. 1 art. 3 istnieje niedomówienie prawne. Zachodzi pytanie, co się stało z jednostkami zaliczanymi do sektora finansów publicznych, a niewymienionymi tutaj wśród wszystkich innych jednostek, to znaczy z samodzielnymi zakładami opieki zdrowotnej, czy podlegają one ograniczeniu, czy nie. To samo pytanie zadaliśmy prawnikom w Ministerstwie Finansów i sugerowali oni, że należałoby, aby uniknąć wszelkich niedomówień czy wszelkich podejrzeń o niedointerpretowaniu albo nadinterpretowaniu ustawy, zapis, który wyłącza obecnie przedsiębiorstwa, banki, spółki prawa handlowego i szkoły wyższe, rozszerzyć jeszcze w ten sposób, by to wyłączenie dotyczyło również samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Poprawka pana senatora Cieślaka to poprawka dokładnie o tym charakterze.

Ja już mówiłam, że z punktu widzenia rządu ważne jest, żeby ta ustawa mogła być opublikowana przed 1 stycznia 2002 r. Ale powiadam również, że jasność prawna zapisów ma także swoją wartość. Dlatego, Panie Senatorze, Wysoka Komisjo, rząd w tej kwestii zdaje się na państwa decyzję.

Przewodniczący Marek Balicki:

Dziękuję bardzo.

Czy pan senator Cieślak chciałby powiedzieć dwa zdania? Tylko proszę o krótką wypowiedź.

Senator Jerzy Cieślak:

Dziękuję.

Już kilka lat współpracuję z panią minister i nawet miałem okazję przesłać pani minister kiedyś na piśmie taką opinię, że według mnie jest pani osobą wyjątkowo pracowitą. To prawda. Jednocześnie panią minister jako wiceministra finansów, przez pewien czas ministra finansów, stać było nieraz na obiektywną ocenę sytuacji i myślę, że dzisiaj daje tego po raz kolejny dowód. Serdecznie dziękuję, że była pani uprzejma wywiązać się z zobowiązań podjętych wczoraj na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia. Równocześnie na początku tej kadencji zwracam uwagę na bardzo istotną sprawę. Otóż przywykliśmy w ciągu poprzednich czterech lat, że opinia przedstawiciela rządu była dla senatorów koalicji rządzącej na tyle wiążąca - rzadko wdaję się w polemiki polityczne, ale mam, być może, nawet obowiązek to powiedzieć - że abstrahowali od własnych opinii w tej sprawie, własnych wątpliwości i jeżeli przedstawiciel rządu wyraził określoną opinię, to ona absolutnie obowiązywała. Senat sprowadzony został do Izby, która pod kątem interesów rządu przez cztery lata poprawiała to, co uchwalił Sejm. To było smutne, było nam w tym okresie w opozycji trudno między innymi właśnie z tego powodu. Pani minister dzisiaj daje dowód, że w tej kadencji będzie inaczej, że jeżeli są wątpliwości...

(Przewodniczący Marek Balicki: Panie Senatorze, przepraszam, ale prosiłbym o przejście do sprawy poprawki.)

Pani minister powiedziała, że dla rządu nie jest to poprawka wygodna, a jednak jasno dała nam do zrozumienia, że jeżeli chcemy mieć gwarancję, że nasze intencje będą zapisane w tej ustawie, to trzeba tę poprawkę wprowadzić. I za to pani minister chcę po prostu podziękować. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Marek Balicki:

Dziękuję bardzo.

Czy Biuro Legislacyjne ma uwagi do poprawki? Nie ma.

Czy ktoś jeszcze chciałby przed głosowaniem zabrać głos?

Pan senator Pawłowski, proszę bardzo. Tylko bardzo proszę o krótką wypowiedź.

Senator Wojciech Pawłowski:

Chodzi mi o nazewnictwo, bo oprócz SPZ ZOZ są jeszcze centra opieki medycznej, które spełniają te same warunki, są szpitale wojewódzkie. Jeżeli zapiszemy tylko SPZ ZOZ, a tamte przecież działają na tych samych zasadach, tylko jest po prostu inna nazwa placówki, to może to nie dotyczyć tych placówek. Dziękuję.

Przewodniczący Marek Balicki:

Dziękuję bardzo.

Proszę Biuro Legislacyjne o wyjaśnienie tej kwestii.

Główny Specjalista do spraw Legislacji w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Aleksandra Skorupka:

W art. 3 chodzi tylko o podmioty prawne sektora finansów publicznych, a do sektora finansów publicznych zalicza się, między innymi, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej. I tu nie ma mowy o innych podmiotach.

Przewodniczący Marek Balicki:

Dziękuję bardzo.

Uzupełniając, powiem, że oczywiście obejmuje to wszystkie te jednostki, bo one muszą działać na podstawie ustaw o zakładach opieki zdrowotnej.

Nie widzę chętnych do zabrania głosu, w związku z tym możemy przystąpić do głosowania. Głosujemy w takiej kolejności, jak wcześniej ustaliliśmy - pierwszy wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Proszę więc o podniesienie ręki panie i panów senatorów, którzy są za przyjęciem ustawy bez poprawek.

Kto jest przeciw przyjęciu ustawy bez poprawek?

Kto się wstrzymał?

Dziękuję bardzo. Stwierdzam, że komisje jednogłośnie negatywnie zaopiniowały wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Przechodzimy do głosowania nad wnioskiem drugim. We wniosku chodzi o wprowadzenie poprawki do ustawy w art. 3 ust. 1 pkt 9, polegającej na zastąpieniu wyrazów "i spółek prawa handlowego" wyrazami "spółek prawa handlowego, samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej". Poprawka została zgłoszona przez senatora Cieślaka.

Kto jest za pozytywnym zaopiniowaniem tej poprawki, proszę o podniesienie ręki.

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Stwierdzam, że komisje jednogłośnie pozytywnie zaopiniowały przyjęcie poprawki do ustawy.

I przegłosujemy ustawę w całości.

Kto jest za przyjęciem ustawy z uwzględnieniem poprawki, proszę o podniesienie ręki.

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Dziękuję bardzo. Stwierdzam, że komisje większością głosów, przy 2 wstrzymujących się, podjęły decyzję o zarekomendowaniu ustawy z poprawką.

To był jedyny punkt porządku obrad naszego wspólnego posiedzenia.

Dziękuję bardzo paniom i panom senatorom, panu senatorowi Markowskiemu oraz pani minister.

Zamykam wspólne posiedzenie komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 19 minut 03)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.