Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny z 1. posiedzenia

Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia

w dniu 26 października 2001 r.

Porządek obrad

1. Wybór kandydata na przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia.

(Początek posiedzenia o godzinie 10 minut 32)

(Posiedzeniu przewodniczy wicemarszałek Jolanta Danielak)

Wicemarszałek Jolanta Danielak:

Otwieram pierwsze posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej piątej kadencji.

Zgodnie z art. 58 ust. 1 Regulaminu Senatu pierwsze posiedzenie komisji zwołuje i prowadzi marszałek Senatu.

Informuję, że zgodnie z tym samym przepisem na pierwszym posiedzeniu komisja wybiera ze swojego składu kandydata na przewodniczącego.

Proponuję, aby porządek obrad pierwszego posiedzenia komisji obejmował tylko ten jeden punkt: wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos w sprawie porządku obrad pierwszego posiedzenia komisji?

Wobec braku zastrzeżeń do porządku obrad stwierdzam, że komisja zatwierdziła porządek obrad.

Informuję państwa senatorów, że zgodnie z art. 53 ust. 6 i 7 Regulaminu Senatu głosowanie w sprawach personalnych jest tajne i odbywa się przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.

Zgodnie z art. 62 ust. 1 Regulaminu Senatu uchwały komisji zapadają większością głosów przy obecności co najmniej 1/3 członków komisji. W skład komisji zostało powołanych jedenastu senatorów, zatem aby komisja mogła podejmować uchwały, musi być obecnych co najmniej czterech senatorów. Stwierdzam, że ten warunek został spełniony, w posiedzeniu bierze udział wymagana liczba senatorów.

W związku z tym proszę o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia. Bardzo proszę państwa senatorów.

Cóż takiego się stało? Nie ma osób zgłaszających?

(Senator Zbigniew Religa: To jest sytuacja niewiarygodna, nie ma kandydata.) (Wesołość na sali)

Przepraszam bardzo, w tym momencie ogłoszę dwuminutową przerwę. Bardzo proszę jednak o przygotowanie się do zarekomendowania kandydata na przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia. Bardzo proszę.

(Przerwa w obradach)

Wicemarszałek Jolanta Danielak:

O ile dobrze się orientuję, kluby miały czas na wybranie osób rekomendowanych i przeprowadzenie z nimi rozmów. Sądziłam, że państwo przygotują się do tego na tyle dobrze, by to pierwsze posiedzenie komisji połączone z wyborem przewodniczącego przebiegło sprawnie.

Czy możemy kontynuować?

Zupełnie patowa sytuacja. Wydawałoby się, że wszyscy zabiegają o stanowiska...

(Senator Zbigniew Religa: Wyjątkowa komisja.)

Tak, wyjątkowa komisja. Być może to świadomość odpowiedzialności i ciężaru pracy w komisji spowodowała taką sytuację.

(Senator Janusz Bielawski: Można?)

Bardzo proszę, wracamy do porządku obrad. Proszę o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia.

Bardzo proszę, Panie Senatorze.

Senator Janusz Bielawski:

Proponuję pana senatora Marka Balickiego.

Wicemarszałek Jolanta Danielak:

Dziękuję.

Czy są inne kandydatury? Nie ma zgłoszeń.

Czy pan senator Marek Balicki wyraża zgodę na kandydowanie?

Senator Marek Balicki:

Tak, wyrażam zgodę.

Wicemarszałek Jolanta Danielak:

Dziękuję bardzo.

Wobec braku innych kandydatów stwierdzam, że komisja zgłasza Marka Balickiego na kandydata na przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia.

Za chwilę przystąpimy do głosowania nad wyborem kandydata na przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia.

Proszę o zgłoszenie trzech senatorów, którzy przeprowadzą głosowanie nad wyborem kandydata na przewodniczącego komisji. Myślę, że nie będzie kłopotów z wyłonieniem tej trzyosobowej grupy senatorów. Czy są chętni? Bardzo się cieszę. Pani senator...

(Głos z sali: Alicja Stradomska.)

Czy są dalsze zgłoszenia? Bardzo proszę, pani senator Krzyżanowska.

A może któryś z panów? To nie jest aż tak trudna praca, żeby tylko kobiety mogły ją wykonać.

(Głosy z sali: Równolegle mamy posiedzenie drugiej komisji, musimy iść.)

Rozumiem.

Czy pan senator Cieślak wyrazi zgodę na pracę w tej komisji?

(Senator Jerzy Cieślak: Jeśli pani marszałek każe, to oczywiście tak.)

Ja mogę tylko prosić. A więc pan senator Cieślak.

Zarządzam pięciominutową przerwę i proszę trzyosobowy zespół o przygotowanie kart do głosowania.

(Przerwa w obradach)

Wicemarszałek Jolanta Danielak:

Wznawiam obrady.

Proszę państwa senatorów powołanych do przeprowadzenia tajnego głosowania o rozdanie opieczętowanych kart do głosowania, na których znajduje się nazwisko zgłoszonego senatora kandydata na przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia.

Na każdej karcie do głosowania znajdują się kratki dające trzy możliwości głosowania: "za", "przeciw", "wstrzymuję się". Głos będzie ważny, jeżeli senator postawi znak "x" w kratce "za" co najwyżej przy nazwisku jednego kandydata i przy jego nazwisku postawi tylko jeden znak "x".

Informuję, że karty do głosowania wypełnione nieprawidłowo będą uznane za głosy nieważne. Po wypełnieniu kart państwo senatorowie będą je wrzucać do przygotowanej urny.

Po przeprowadzeniu głosowania ogłoszę przerwę, w trakcie której powołani do przeprowadzenia tajnego głosowania senatorowie dokonają obliczenia głosów oraz sporządzą protokół głosowania. Protokół ten będzie podstawą do ogłoszenia wyników głosowania nad wyborem kandydata na przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia.

Proszę o rozdanie kart do głosowania.

Czy wszyscy państwo mają karty do głosowania?

Bardzo proszę więc o oddawanie głosów.

Czy wszyscy państwo już oddali głosy?

Bardzo proszę powołanych do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorów o obliczenie głosów i sporządzenie protokołu głosowania tajnego.

Zarządzam przerwę w obradach komisji.

(Przerwa w obradach)

Wicemarszałek Jolanta Danielak:

Panie i Panowie Senatorowie, przedstawię teraz protokół głosowania tajnego, przeprowadzonego w dniu 26 października 2001 r., w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia.

W głosowaniu tajnym nad wyborem senatora Marka Balickiego na kandydata na przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia oddano 11 głosów, nie było głosów nieważnych. Powołani przez marszałka Senatu do przeprowadzenia tajnego głosowania senatorowie: Olga Krzyżanowska, Alicja Stradomska i Jerzy Cieślak stwierdzają, że za wyborem senatora Marka Balickiego głosowało 10 senatorów, 1 głosował przeciw, żaden nie wstrzymał się od głosu. W związku z wynikami głosowania stwierdzamy, że senator Marek Balicki został kandydatem na przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia. Warszawa, dnia 26 października 2001 r. Dalej są podpisy senatorów.

W związku z brzmieniem protokołu stwierdzam, że pan Marek Balicki został wymaganą większością głosów wybrany na kandydata na przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia.

Panu senatorowi bardzo serdecznie gratuluję.

Czy pan senator, kandydat na przewodniczącego komisji, chce zabrać głos?

Senator Marek Balicki:

Bardzo dziękuję za okazane zaufanie. Myślę, że takie trudne, nietypowe początki są dla pracy Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia dobrym znakiem na przyszłość. A pracy czeka nas dużo, będziemy mieli co robić. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Jolanta Danielak:

Dziękuję bardzo.

Czy ktoś z państwa senatorów będzie rekomendował naszego kandydata na przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia? Kto z państwa senatorów podejmie się tego zadania podczas obrad plenarnych?

(Senator Janusz Bielawski: Myślę, że powinienem być konsekwentny.)

Dziękuję bardzo. Pan senator Janusz Bielawski w ramach konsekwentnej postawy będzie rekomendował kandydata w czasie obrad senackich.

Szanowni Państwo, stwierdzam, że wyczerpaliśmy porządek obrad pierwszego posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia.

Zgodnie z art. 66 Regulaminu Senatu z tego posiedzenia komisji zostaną sporządzone protokół oraz zapis stenograficzny. Będą one udostępnione w sekretariacie komisji, w pokoju nr 275. Członkowie komisji mogą zgłosić zastrzeżenia do protokołu na najbliższym po jego udostępnieniu posiedzeniu komisji. O przyjęciu lub odrzuceniu zastrzeżeń zdecyduje komisja. Protokół, do którego nie wniesiono zastrzeżeń, uważa się za przyjęty. Protokół zostanie podpisany przez prowadzącego obrady.

Zamykam pierwsze posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia. Dziękuję państwu.

(Koniec posiedzenia o godzinie 10 minut 53)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.