12 lipca 2005 r.

Pierwsza, seminaryjna część posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska poświęcona była Krajowemu Programowi Oczyszczania Ścieków Komunalnych (wersja poprawiona) w kontekście możliwości realizacji i zagrożeń.

Założenia i zadania wynikające z programu przedstawił i omówił sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Andrzej Mizgajski.

Na temat zobowiązań traktatowych wynikających z Dyrektywy Ściekowej mówił przewodniczący Krajowej Rady Gospodarki Wodnej prof. Marek Jerzy Gromiec.

Ekonomiczne aspekty wdrażania Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych omówił przedstawiciel Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju dr Jan Rączka.

Wystąpienie przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska senatora Januarego Bienia dotyczyło koncepcji gospodarki osadowej w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków
Komunalnych.

Po zapoznaniu się z zaprezentowanymi referatami oraz przeprowadzeniu z udziałem zaproszonych gości dyskusji Komisja Ochrony Środowiska przyjęła stanowisko w sprawie realizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych:

"W dniu 12 lipca 2005 roku odbyło się posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska Senatu RP, którego tematem było rozpatrzenie dokumentu "Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych", który został przyjęty w dniu 7 czerwca 2005 roku przez Radę Ministrów.

Komisja wysłuchała relacji Ministra Środowiska, zapoznała się z opiniami organizacji pozarządowych i ekspertów.

W wyniku przeprowadzonej dyskusji komisja zwraca uwagę na konieczność zdecydowanego zrealizowania celu pośredniego tzn.: osiągnięcia określonej w Traktacie Akcesyjnym redukcji azotu ogólnego i fosforu ogólnego ze ścieków dopływających do oczyszczalni ścieków komunalnych w roku 2005, ponieważ istnieje realne zagrożenie spowodowane przez:

Komisja uznaje, że dla sprawnej realizacji celów określonych w dokumencie konieczne jest:

  1. utworzenie Biura Koordynacyjnego z Pełnomocnikiem Rządu ds. Realizacji KPOŚK z zadaniem zapewnienia właściwej koordynacji sprawozdawczości, a także terminowego i prawidłowego wykonania niezwykle kosztownych ( ponad 42 mld zł) i długotrwałych (do końca 2015) inwestycji;
  2. opracowanie systemu informatycznego dla KPOŚK wg koncepcji na zmówienie MŚ i sfinansowanej przez NFOŚiGW, który umożliwi przeprowadzenie na bieżąco różnego rodzaju analiz, a także generowanie raportów dla sprawozdawczości z realizacji programu;

  1. opracowanie programu oczyszczania ścieków komunalnych dla aglomeracji poniżej 2000 mieszkańców, programu oczyszczania ścieków z zakładów z sektora rolno-spożywczego oraz innych rodzajów ścieków przemysłowych;
  2. przeprowadzenie szerokiej edukacji społecznej z zakresu KPOŚK;

  1. dokonanie przeglądu i analizy istniejących źródeł prawa krajowego w zakresie oczyszczania ścieków pod kątem ich zgodności z prawodawstwem unijnym. W krajowym brak jest odniesienia do zapisu dyrektywy ściekowej (tzn. faktu że oczyszczone ścieki winny być wtórnie wykorzystane, tam gdzie jest to celowe);
  2. powiązanie KPOŚK z Ramową Dyrektywą Wodną;
  3. opracowanie strategii unieszkodliwiania osadów ściekowych w Polsce, a także jest śledzenie zmian zachodzących w prawie unijnym w tym zakresie, szczególnie, że planowane zmiany dyrektywy osadowej mogą dotyczyć problemów zapobiegania zanieczyszczeniom, sposobów przeróbki i wykorzystania oczyszczania ścieków w rolnictwie.

Komisja uznała za konieczne również:

Ponadto komisja stwierdza, że realizacja KPOŚK powinna spowodować powstawanie nowych sterowanych programów dotyczących m.in.:

Programy oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych winny być oparte nie tylko na ograniczeniu ładunków zanieczyszczeń (zgodnie z dyrektywą ściekową), ale przede wszystkim zapewnić osiągnięcie właściwego stanu jakości wód (zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną). Powyższe powoduje konieczność przeprowadzenia symulacji wpływu realizacji programów oczyszczania ścieków, między innymi KPOŚK, na stan jakości zasobów wodnych w poszczególnych dorzeczach kraju".

W drugiej części posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska rozpatrywano ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Na temat ustawy, zawierającej przepisy mające na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej, wypowiadała się upoważniona przez ministra środowiska wicedyrektor Departamentu Polityki Ekologicznej w tym resorcie Beata Kłopotek. Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele UKIE, resortu finansów oraz organizacji zrzeszających producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zapoznano się także z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W dyskusji senatorowie January Bień, Franciszek Bachleda-Księdzularz i Włodzimierz Łęcki zgłosili propozycje wprowadzenia poprawek do rozpatrywanej ustawy sejmowej.

W głosowaniu Komisja Ochrony Środowiska postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 23 zmian do ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Ustalono, że ich przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Apolonia Klepacz.