1 lutego 2005 r.
Tematem posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska był stan lasów w Polsce na podstawie "Raportu rocznego 2003" i badań monitoringowych Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska.
Główny inspektor ochrony środowiska Krzysztof Zaręba poinformował, że w Polsce zwiększa się obszar lasów, w 2003 r. zalesiono 26 tys. ha (w tym 14 tys. ha to lasy prywatne w związku z uruchomieniem mechanizmów ułatwiających zalesianie). W 2004 r. obszar nowych nasadzeń będzie mniej więcej o połowę mniejszy.
W opinii wiceministra, stan polskich lasów poprawia się systematyczne od 1995 r., mimo okresów suszy. Niestety, pod względem zdrowotności lasów nie zajmujemy w Europie dobrej pozycji.
Dyrektor generalny Lasów Państwowych Janusz Dawidziuk przypomniał, że w 2001 r. nastąpił kryzys finansowy (po raz pierwszy w powojennej historii LP odnotowano ujemny wynik finansowy) i w związku z tym w latach 2002 i 2003 podjęto działania restrukturyzacyjne.
W swej wypowiedzi dyrektor zwrócił także uwagę na występujący od połowy ub.r. wzrost popytu na drewno. Mówił także o działalności edukacyjnej prowadzonej przez Lasy Państwowe oraz o przypadającym w 2004 r. jubileuszu 80-lecia istnienia tej instytucji. W tym czasie w Polsce znacznie zwiększyły się zasoby leśne. Obecnie dyrekcja boryka się z problemem rekompensat. Rząd przygotował w tej sprawie projekt ustawy. Zdaniem dyrektora J. Dawidziuka, jej realizacja mogłaby doprowadzić do przekreślenia dorobku LP.