Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (1460) ze 112. posiedzenia

Komisji Ochrony Środowiska

w dniu 29 września 2004 r.

Porządek obrad:

1. Wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

(Początek posiedzenia o godzinie 8 minut 16)

(Posiedzeniu przewodniczy zastępca przewodniczącego January Bień)

Zastępca Przewodniczącego January Bień:

Otwieram posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska Senatu Rzeczypospolitej Polskiej V kadencji.

Witam serdecznie wszystkich.

Chciałbym powiedzieć, że macie państwo przed sobą porządek obrad dzisiejszego posiedzenia, który obejmuje jeden punkt: wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

Czy chcielibyście państwo zabrać głos w sprawie porządku obecnego posiedzenia? Jeśli nie, to uważam, że komisja zatwierdziła porządek.

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu: wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

Chciałbym przypomnieć państwu, że zgodnie z art. 53 ust. 6 i 7 Regulaminu Senatu, głosowanie w sprawach personalnych jest tajne i odbywa się przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania. Zgodnie z art. 62 ust. 1 Regulaminu Senatu, uchwały komisji zapadają większością głosów, w obecności co najmniej 1/3 członków komisji.

W składzie komisji jest ośmiu senatorów, zatem aby komisja mogła podejmować uchwały, musi być obecnych co najmniej trzech senatorów.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Myślę, że tak.

Wszyscy już są?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Dobrze, zrobię przerwę. Myślę, że już nie będzie więcej senatorów.

Chciałbym, Szanowni Państwo, abyśmy uczcili minutą ciszy pamięć zmarłego przewodniczącego, pana senatora Adama Graczyńskiego.

(Chwila ciszy)

Dziękuję.

Przechodzimy do dalszej części posiedzenia komisji.

Proszę o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska.

Proszę, pan senator Pieniążek.

Senator Jerzy Pieniążek:

Koleżanki i Koledzy! Miłe Panie!

Komisja Ochrony Środowiska...

(Brak nagrania)

Senator Jerzy Pieniążek:

...dbałość o to, co nasze wspólne, ochrona środowiska jest rzeczą ponad polityką. I za to chwała. Dlatego też zawsze jest pytanie, jak taka komisja winna być kierowana. Ale w tej sytuacji mamy niejako kwestię naturalną, bo jest wśród nas wiceprzewodniczący, kierujący dziś obradami, kolega profesor January Bień, którego wszyscy znamy. Przez te trzy lata poznaliśmy go zarówno jako wspaniałego organizatora, kolegę, jak również tego, który umie dobrze nas reprezentować na zewnątrz i dbać o nasze wspólne interesy; tym bardziej, że prowadził komisję w ostatnim czasie, wobec niemożności prowadzenia jej przez byłego, zmarłego przewodniczącego. A więc pozwolę sobie zgłosić kandydaturę Januarego Bienia, który, mam świadomość - i myślę, że podzielicie, Koleżanki i Koledzy, to przekonanie - będzie wzorowo organizował naszą pracę i godnie reprezentował senacką Komisję Ochrony Środowiska na zewnątrz. Dziękuję bardzo.

Zastępca Przewodniczącego January Bień:

Dziękuję.

Czy chcecie państwo jeszcze zgłosić następnych kandydatów? Bardzo proszę.

Jeśli nie ma, to ja dziękuję i zgadzam się na kandydowanie na kandydata na przewodniczącego komisji senackiej. Czyli po prostu chciałbym stwierdzić, że została zgłoszona jedna kandydatura, jest to moja kandydatura. Bardzo bym prosił, byśmy przystąpili do głosowania nad wyborem kandydata na przewodniczącego komisji. Bardzo bym prosił o zgłoszenie się trzech senatorów, którzy przeprowadzą głosowanie nad wyborem kandydata na przewodniczącego.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Pani senator Apolonia Klepacz, pan senator Bachleda-Księdzularz i pan senator Łęcki. Bardzo proszę.

Bardzo serdecznie dziękuję. Powołuję panią senator Apolonię Klepacz, pana senatora Franciszka Bachledę-Księdzularza i pana senatora Włodzimierza Łęckiego do przeprowadzenia tajnego głosowania. Bardzo proszę.

Informuję, że karty do głosowania wypełnione nieprawidłowo będą uznane za głosy nieważne. Po wypełnieniu kart, panie i panowie senatorowie będą wrzucać karty do przygotowanej urny. Po przeprowadzeniu głosowania ogłoszę przerwę, w trakcie której senatorowie powołani do przeprowadzenia tajnego głosowania dokonają obliczenia głosów oraz sporządzą protokół z głosowania. Protokół ten będzie podstawą do ogłoszenia wyników głosowania nad wyborem kandydata na przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska.

Czy wszyscy państwo mają karty do głosowania?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Tak, oczywiście.

Ogłaszam pięciominutową przerwę na przygotowanie głosowania.

(Przerwa w obradach)

Senator Apolonia Klepacz:

Protokół głosowania tajnego w dniu 29 września 2004 r. w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska.

W głosowaniu tajnym nad wyborem Januarego Bienia na kandydata na przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska oddano głosów 6, w tym nieważnych 0.

Powołani do przeprowadzenia tajnego głosowania senatorowie: Apolonia Klepacz, Franciszek Bachleda-Księdzularz i Włodzimierz Łęcki, stwierdzają, że za wyborem senatora Januarego Bienia głosowało 6 senatorów, przeciw głosowało 0, wstrzymało się 0 senatorów.

W związku z wynikami głosowania stwierdzamy, że senator January Bień został kandydatem na przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska.

I tutaj następują podpisy senatorów, którzy byli powołani do przeprowadzenia tajnego głosowania.

Gratuluję, Panie Przewodniczący. (Oklaski)

(Brak nagrania)

Zastępca Przewodniczącego January Bień:

...być tak pracowity jak nasz poprzedni przewodniczący, bo wracając do tej sprawy, że nam go brakuje, chciałbym powiedzieć, że komisja pracowała bardzo pilnie i pod kierunkiem pana senatora Graczyńskiego zrobiliśmy bardzo dużo. I chciałbym, by to, co zostało zaczęte, było kontynuowane, byśmy nie tracili tempa pracy i starali się wszystko do końca kadencji zrobić tak, by nikt nie miał do nas pretensji i zdanie Prezydium Senatu na temat senackiej Komisji Ochrony Środowiska było takie samo albo nawet lepsze. Myślę, że w trakcie prac komisji będziemy jeszcze wiele rzeczy omawiać, a chciałbym powiedzieć, że czeka nas naprawdę gorący okres, z uwagi na to, że szykuje się bardzo dużo ustaw do nowelizacji: prawo ochrony środowiska, ustawa o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków, ustawa odpadowa i wszystkie inne związane z tym ustawy. Tak więc będzie co robić i będziemy musieli się dość często spotykać. Serdecznie dziękuję.

Czy ktoś z państwa chciałby jeszcze zabrać głos?

Bardzo proszę, pan senator Łęcki, a potem pan senator Niski.

Senator Włodzimierz Łęcki:

Panie Kandydacie na Przewodniczącego!

(Zastępca Przewodniczącego January Bień: Tak, tak.)

Dziwnie brzmi, ale formalnie tak trzeba powiedzieć.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

(Zastępca Przewodniczącego January Bień: Dziękuję.)

Wiem, że Pan Senator miał kontakty z dyrekcją Międzynarodowych Targów Poznańskich.

(Zastępca Przewodniczącego January Bień: Tak.)

I ja mam list do pana przewodniczącego, który dostarczę, w którym prezes targów zaprasza komisję na posiedzenie w sprawie POLEKO. Przekazuję to w tej chwili ustnie, pisemnie przekażę później, z osobistym zaproszeniem dla koleżanek i kolegów do przyjazdu do Poznania. Targi są od 17 do 19 listopada. To tyle.

(Głos z sali: Już raz mieliśmy coś takiego.)

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Nie bardzo, ale myślę, że teraz - i tu deklaruję swoją pomoc w organizacji - zrobimy to dobrze.

Zastępca Przewodniczącego January Bień:

Dziękuję ślicznie.

Chciałbym jeszcze, Szanowni Państwo, powiedzieć, że byłem na konferencji w Poznaniu, organizowanej przez Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych, gdzie omawiane były sprawy wody, między innymi ustawy - Prawo wodne, ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzeniu ścieków. Był tam również dyrektor targów poznańskich i ja odebrałem go tak, że ma on troszeczkę żalu, że komisja jakoś tak mniej się interesuje poczynaniami targów poznańskich. Ubolewał on nad tym, że nasze posiedzenie, które odbyło się dwa lata temu, nie spełniło - przynajmniej według nich - tych zadań, które oni by chcieli. A więc przyrzekłem, że będę rozmawiał z państwem i poproszę państwa o to, byśmy mogli zorganizować wyjazdowe posiedzenie senackiej komisji w trakcie targów, z uwagi na to, że imprezy targowe zaczynają coraz bardziej obniżać loty, ponieważ wokół naszego kraju Wiedeń, Berlin organizują podobne targi i część wystawców już nie chce przyjeżdżać do nas, do kraju, tylko wyjeżdża i organizuje swoje stoiska firmowe, promuje się w innych krajach. I odebrałem to również jako żal, że nie promujemy własnych technologii. I myślę, że dobrze byłoby, gdybyśmy spróbowali zorganizować takie posiedzenie komisji i zaczęli promować również nasz przemysł, który w zakresie urządzeń do oczyszczania ścieków, urządzeń do uzdatniania wody, ma swoje osiągnięcia i można to promować.

Jeśli państwo jesteście za tym, to prosiłbym bardzo pana senatora, by wziął na siebie sprawy organizacyjne, a jeśli chodzi o sprawy merytoryczne, to będziemy współpracować. Dziękuję ślicznie. Dziękuję serdecznie, Panie Senatorze.

Proszę, pan senator Niski.

Senator Grzegorz Niski:

Ja mam trzy sprawy. Pierwsza. Właśnie wracam prosto z pociągu. W Łodzi odbywa się duża, trzydniowa konferencja zorganizowana przez Krajową Izbę Gospodarki Odpadami. To jest podmiot powołany w zeszłym roku, stowarzyszenie, które zrzesza podmioty samorządowe komunalne, partycypujące w gospodarce odpadami. I na tej konferencji upoważniono mnie, żebym wszystkim państwu przekazał serdeczne pozdrowienia. Poprosili mnie o przedstawienie informacji na temat: aktualne problemy gospodarki odpadami w świetle obowiązującego i przygotowywanego prawa. Samorządy oczekują pewnych zmian w obowiązującym prawodawstwie, między innymi żeby na wyłonienie podmiotu zajmującego się oczyszczaniem miasta nie trzeba było przeprowadzać przetargów i kilku innych. Ministerstwo Środowiska poinformowało, że ustawy dotyczące gospodarki odpadami będą dalej nowelizowane, chyba włącznie z koncepcją przygotowania kodeksu gospodarki odpadami. I z zapowiedzi Ministerstwa Środowiska wynika, że czeka nas dużo pracy, bo to wszystko później trafi do nas. To pierwsza sprawa.

Druga sprawa. W tej konferencji uczestniczyło ponad sto dwadzieścia osób ze wszystkich części naszego kraju i tam też zwrócili się do mnie samorządowcy z Koszalina, żeby - ponieważ region koszaliński ma się czym pochwalić, jeśli chodzi o gospodarkę odpadami - zaprosić Wysoką Komisję na wyjazdowe posiedzenie do Koszalina i okolic, w terminie dogodnym dla komisji.

Trzecia sprawa. Chciałbym przypomnieć - wszyscy państwo pewnie macie zaproszenia - że dzisiaj jest piętnastolecie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dziękuję bardzo.

(Brak nagrania)

Senator Janusz Bargieł:

Ja wysłałem do państwa zaproszenia na jutrzejszą konferencję. Chciałbym się dowiedzieć, czy ktoś z państwa, oprócz pana przewodniczącego Bienia, się wybiera, bo on ma wykład, więc myślę, że będzie. A czy ktoś z państwa, oprócz kolegów senatorów, też się do mnie wybiera? Bo wysłaliśmy zaproszenia...

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Dwie godziny, najpierw odbyłoby się głosowanie. To tylko tyle. Dziękuję.

Zastępca Przewodniczącego January Bień:

Ja myślę, że wyjazd będzie po głosowaniu, inaczej nie można. Ja zabieram tam głos, a więc pojadę, ale dopiero po głosowaniu. Tak więc trzeba będzie ten porządek...

Senator Janusz Bargieł:

Ja tam jednej rzeczy nie dopisałem, jeżeli można, Panie Przewodniczący. To jest konferencja dwudniowa. Pierwszy dzień jest w urzędzie miasta. Drugi dzień, to jest ZGH "Bolesław" i tam jest możliwość zwiedzenia Pustyni Błędowskiej, jak również zjechania po pochylni do kopalni rudy cynku i ołowiu. Tak więc jeśli przyjazd nastąpiłby w późniejszych godzinach, to również zapraszam, bo na drugi dzień rano jest druga część tej konferencji, już na terenie zakładów.

(Brak nagrania)

(Koniec posiedzenia o godzinie 8 minut 38)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie: Dorota Wideńska
Publikacja: Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów