Na swym posiedzeniu Komisja Ochrony Środowiska omawiała projekt Krajowego Planu Uprawnień do Alokacji Emisji CO2.

Senatorowie wysłuchali wprowadzenia, które przedstawił wiceminister środowiska Tomasz Podgajniak. W swoim wystąpieniu wiceminister przypomniał o konieczności kontrolowania emisji gazów cieplarnianych i ewentualnych skutkach ich emisji w kontekście protokołu z Kioto. Poinformował także o opracowaniu koncepcji funkcjonowania systemu handlu uprawnieniami do emisji.

Szczegółowe informacje na ten temat przedstawił dyrektor Departamentu Instrumentów Ochrony Środowiska w Ministerstwie Środowiska Wojciech Jaworski.

25 października 2003 r. weszła w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2003/87/WE z 13 października 2003 r., ustanawiająca system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych na terenie Wspólnoty. Na mocy tego rozporządzenia od 1 stycznia 2005 r. na terenie Wspólnoty zostanie wdrożony system handlu uprawnieniami do emisji. Celem dyrektywy jest stworzenie możliwości realizacji zobowiązań Wspólnoty Europejskiej i jej państw członkowskich dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych w bardziej skuteczny sposób poprzez efektywny europejski rynek handlu uprawnieniami do emisji, przy możliwie najmniejszym ograniczeniu rozwoju gospodarczego i poziomu zatrudnienia. Uczestniczącym w systemie instalacjom, określonym w załączniku do dyrektywy, zostaną przydzielone uprawnienia do emisji CO2, które będą mogły być przedmiotem obrotu finansowego. Projektowany system handlu emisjami wydaje się najlepszą z metod realizacji redukcji zanieczyszczeń zarówno w zakresie kosztowym, jak i rzeczowym. Wprowadzenie systemu zbywalnych uprawnień do emisji może znacząco zmienić funkcjonowanie podmiotów. Zamiast sztywnych i zachowawczych, często antymotywacyjnych administracyjnych regulacji bezpośrednich pojawi się elastyczne rozwiązanie rynkowe, stwarzające podmiotom możliwość wyboru sposobu wypełniania wymagań ekologicznych. Uzyskają możliwość wyboru najefektywniejszej metody dostosowania się do obowiązujących dopuszczalnych limitów emisji zanieczyszczeń.

W imieniu rządu za wypełnianie zadań wynikających z prawa międzynarodowego dotyczącego ochrony atmosfery, w tym za wypełnianie krajowych limitów emisji, odpowiedzialny jest minister środowiska. W tym celu na mocy ustawy zostanie powołana jednostka administrująca, zarządzająca systemem handlu uprawnieniami do emisji w Polsce - krajowy administrator systemu handlu emisjami. Jej celem będzie nadzorowanie systemu handlu uprawnieniami do emisji. Najważniejszym obecnie zadaniem jest utworzenie rejestru pozwalającego na gromadzenie danych na temat wielkości emisji z poszczególnych instalacji objętych systemem inwentaryzacji emisji, monitorowanie przyznanych uprawnień emisyjnych oraz gromadzenie danych na temat przeprowadzanych transakcji.

Podczas posiedzenia stanowisko Koalicji Klimatycznej dotyczące projektu Krajowego Planu Alokacji Uprawnień przedstawił Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Senatorowie wysłuchali także wypowiedzi Zbigniewa Kamieńskiego - wicedyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Energetycznego w Ministerstwie Gospodarki i Pracy oraz Wiesławy Bogutyn - wicedyrektor departamentu w tym resorcie.