25 lutego 2004 r.
Senatorowie z Komisji Ochrony Środowiska rozpatrywali na swym posiedzeniu ustawę o krajowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS). Opinie o ustawie sejmowej przedstawili wiceminister środowiska Tomasz Podgajniak, Wiesława Bogutyn z Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej oraz Jerzy Kędzierski z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zapoznano się także ze szczegółowymi uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Ponadto dysponowano opinią o ustawie sporządzoną przez dr. Zbigniewa Bukowskiego z Centrum Prawa Ekologicznego we Wrocławiu.
Opiniowana ustawa została uchwalona z przedłożenia rządowego i dostosowuje polskie ustawodawstwo w dziedzinie ochrony środowiska do wymogów prawa wspólnotowego, jakie wynikają z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 761/2001 z 19 marca 2001 roku w sprawie umożliwiania dobrowolnego uczestnictwa organizacji we wspólnotowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS). Celem EMAS jest promowanie poprawy zarządzania aspektami środowiskowymi działalności "organizacji" rozumianych jako ogół podmiotów działających w szeroko pojętym obrocie. System został oparty na zasadzie dobrowolności oraz otwartości dla wszystkich podmiotów, które spełniają przewidziane w rozporządzeniu nr 761/2001 kryteria.
Ustawa określa podmioty tworzące krajowy system ekozarządzania i audytu, wyznacza organy odpowiedzialne za rejestrację organizacji w ramach EMAS, za rejestrację weryfikatorów środowiskowych oraz za prowadzenie akredytacji tych weryf
ikatorów.Ponadto opiniowany akt prawny zawiera zmiany do dwóch obowiązujących ustaw - prawa ochrony środowiska oraz o systemie oceny zgodności.
W dyskusji, a następnie głosowaniu Komisja Ochrony Środowiska postanowiła przychylić się do sugestii zawartych w opinii biura legislacyjnego i zaproponować Senatowi wprowadzenie 5 poprawek do ustawy o krajowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS). Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Janusz Bargieł.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia komisji rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy - Prawo atomowe i niektórych innych ustaw.
Senatorowie zapoznali się z opiniami o nowelizacji sejmowej, które przedstawili wiceminister środowiska T. Podgajniak, Arkadiusz Sikora z Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej oraz prezes Jerzy Niewodniczański i dyrektor generalny Janusz Włodarski z Państwowej Agencji Atomistyki. Swoje uwagi zgłosiło także biuro legislacyjne.
Rozpatrywana nowelizacja ma na celu przede wszystkim pełną implementację odpowiednich dyrektyw unijnych. Ponadto wprowadzono zmiany, których konieczność wynikała z praktycznego stosowania ustawy.
W nowelizacji wprowadzono m.in. nowy słowniczek pojęć, objęto systemem uzyskania zezwoleń wzbogacanie izotopowe, wyeliminowano wielkość energii promieniowania jako kryterium podziału kompetencji w zakresie wydawania zezwoleń. Wprowadzono także nowy rozdział 3a dotyczący stosowania promieniowania jonizującego w celach medycznych; dotychczas problematykę tą regulował uchylony nowelizacją art
. 15 ustawy. W ustawie sejmowej przewidziano ponadto powołanie komisji do spraw procedur i audytów klinicznych zewnętrznych oraz utworzenie przez ministra właściwego do spraw zdrowia Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia, działającego w formie zakładu budżetowego, zmodyfikowano wykaz rodzajów działalności, na jakie może być udzielona dotacja, oraz obniżono opłatę uzyskiwaną przez gminę, na której zlokalizowane jest Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych.W głosowaniu Komisja Ochrony Środowiska postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 5 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej, zbieżnych z sugestiami biura legislacyjnego. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Adama Gierka.