19 stycznia 2004 r.

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Ochrony Środowiska, która rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

W posiedzeniu wzięli udział zaproszeni goście m.in.: wiceminister środowiska Tomasz Podgajniak, prezes Ligi Ochrony Przyrody Władysław Skalny, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Barbara Gworek, wicedyrektor departamentu w NIK Teresa Warchałowska, a także przedstawiciele resortów finansów, rolnictwa, środowiska, Państwowego Instytutu Geologicznego, Polskiego Klubu Ekologicznego i Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Posiedzenie otworzył przewodniczący komisji senator Adam Graczyński, który powitał przybyłych, przedstawił program posiedzenia i poprosił o głos wiceministra środowiska T. Podgajniaka. We wprowadzeniu podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska przedstawił cel i przedmiot ustawy. Celem uchwalonej przez Sejm nowelizacji jest przyjęcie rozwiązań prawnych służących przeciwdziałaniu ruchom masowym ziemi. W związku z tym ustawa w szczególności wprowadza do polskiego prawodawstwa definicję pojęcia "ruchy masowe ziemi", a także określa zadania organów administracji publicznej i obowiązki podmiotów prywatnoprawnych w zakresie tej problematyki. W swoim wystąpieniu wiceminister środowiska omówił także zagadnienia związane z finansowaniem prac związanych z działalnością mającą na celu zapobieganie ruchom masowym ziemi.

Ponadto senatorowie zapoznali się z uwagami biura legislacyjnego. Wysłuchano także Danuty Kiepas z Ministra Finansów, która zwróciła uwagę na ustalony sposób finansowania prac związanych z zabezpieczeniem gruntów. Stwierdziła, że jest on niezgodny z ustaleniami przyjętymi wspólnie z resortem finansów. Tę opinię poparł przedstawiciel resortu środowiska, który stwierdził, że zmian dokonały komisje sejmowe. Senatorowie postanowili przygotować odpowiedni zapis i zgłosić poprawkę na posiedzeniu plenarnym.

W wyniku dyskusji pod głosowanie poddano 10 poprawek, z których 9 uzyskało poparcie. Nad całością ustawy wraz z przyjętymi poprawkami głosowano jednomyślnie. Na sprawozdawcę wybrano senator Apolonię Klepacz.