19 listopada 2003 r.

Odbyło się posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska zwołane w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.

Senatorowie wysłuchali informacji wiceminister środowiska Ewy Symonides, która omówiła powody, dla których rząd przedłożył Sejmowi projekt rozpatrywanej nowelizacji. Swoje uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. W posiedzeniu wzięli także udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Finansów.

Podstawowym celem opiniowanej ustawy jest dostosowanie obowiązujących rozwiązań w zakresie opakowań i odpadów opakowaniowych do regulacji prawa unijnego, poprzez wprowadzenie fakultatywnego systemu oznakowania opakowań.

W Unii Europejskiej zagadnienia te są regulowane przepisami dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 94/62/WE z 20 grudnia 1994 roku w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych oraz wydanej na jej podstawie decyzji Komisji 97/129/WE z 28 stycznia 1997 roku, ustanawiającej system identyfikacji materiałów opakowaniowych. W przytoczonych przepisach system oznakowania opakowań jest systemem fakultatywnym. Z tego względu obligatoryjne oznakowanie opakowań funkcjonujące w polskim systemie prawnym, jako niezgodne z prawem wspólnotowym, wymaga zmiany.

Inne rozwiązania wprowadzane sejmową nowelizacją to zdefiniowanie pojęcia "importer" oraz ustanowienie sankcji (kary grzywny) za nieprzestrzeganie art. 13 ustawy nowelizowanej, w myśl którego jednostki handlu detalicznego o powierzchni handlowej powyżej 25 m2, sprzedające napoje w opakowaniach jednorazowych, są obowiązane do posiadania w ofercie handlowej podobnych produktów dostępnych w opakowaniach wielokrotnego użytku.

W dyskusji propozycję wprowadzenia zmian do rozpatrywanej ustawy zgłosiła senator Apolonia Klepacz.

W kolejnych głosowaniach komisja poparła proponowane zmiany i postanowiła zarekomendować Senatowi wprowadzenie 4 poprawek do nowelizacji ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senatora Grzegorza Niskiego.