4 listopada 2003 r.
Posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska poświęcone było gospodarce odpadami, odzyskowi odpadów - stanowi obecnemu i perspektywom rozwoju recyklingu w Polsce, a także realizacji obowiązku recyklingu opakowań.
W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, NIK, Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się gospodarką odpadami.
Informację na dyskutowany temat przedstawił zastępca głównego inspektora ochrony środowiska Jerzy Dobosz. Jak stwierdził, obecny rok jest pierwszym, kiedy można zaobserwować wpływ nowych uregulowań ustawowych z zakresu gospodarki odpadami i opakowaniami na ilość i przepływ odpadów. Liberalne przepisy spowodowały m.in., że zarejestrowano dużo organizacji zajmujących się recyklingiem. Zdaniem J. Dobosza, obecna sytuacja w tym zakresie jest dość dobra, choć nadal pozostaje wiele zadań do wykonania.
Naczelnik Wiesława Bogutyn z Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej poinformowała, że przyjęta strategia zakłada zmniejszenie do 2010 r. materiałochłonności o 50%, wspomaganie recyklingu, promocję artykułów o wydłużonym okresie wykorzystania i tych, które ulegają degradacji.
W dyskusji zwracano uwagę przede wszystkim na zmiany zachodzące po wejściu w życie ustaw dostosowujących polskie ustawodawstwo w zakresie odpadów do prawa Unii Europejskiej, różne aspekty rozwoju recyklingu, a także omawiano kwestie finansowania i zysków płynących z tej działalności.
Podsumowując dyskusję, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska senator Adam Graczyński podkreślił, że ma miejsce postęp w gospodarce odpadami. Postulował, by w przygotowywanych planach regionalnych, powiatowych czy gminnych zawrzeć założenia zgodne z polityką państwa. Konieczne są także zmiany ustawowe, które doprecyzują przepisy prawne w zakresie gospodarki odpadami.
Ponadto senator A. Graczyński zwrócił uwagę na konieczność współdziałania resortów środowiska, gospodarki, finansów, funduszu ochrony środowiska i urzędów marszałkowskich. Samorządy powinny natomiast ustalić koszty składowania odpadów, tak by wdrażać je za 3 lata.