21 października 2003 r.
Podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska omawiano działalność Międzyresortowego Zespołu ds. Współpracy Przemysłu Drzewnego i Lasów Państwowych, a także stan przemysłu drzewnego w Polsce i perspektywy na przyszłość.
Senatorowie wysłuchali wystąpień głównego inspektora ochrony środowiska Krzysztofa Zaręby, dyrektora generalnego Lasów Państwowych Janusza Dawidziuka oraz przedstawicieli Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego: wiceprezydentów Marka Kubiaka i Bogdana Niemczyka oraz dyrektora biura Bogdana Czemki.
W wyniku dyskusji Komisja Ochrony Środowiska postanowiła przyjąć opinię w sprawie gospodarowania surowcem drzewnym w Polsce. W opinii stwierdzono:
"21 października br. Komisja Ochrony Środowiska zajmowała się zagadnieniem współpracy przemysłu drzewnego i Lasów Państwowych w Polsce.
Przemysł drzewny, jako sfera działalności ściśle związanej z ochroną lasów, od dawna znajduje się w centrum zainteresowania komisji. Po raz pierwszy komisja wypowiedziała się na ten temat w stanowisku przyjętym 10 sierpnia 2000 r., a następnie 25 marca 2002 r.
We wszystkich opiniach komisji zwracano uwagę na problemy społeczne, jakie pociąga za sobą obecna, coraz trudniejsza, sytuacja w przemyśle drzewnym, a zwłaszcza sytuacja polskich tartaków. W perspektywie wzmożonej konkurencji i braku pewności zaopatrzenia w drewno do produkcji, zwłaszcza małe tartaki, obawiają się nakładów na kosztowne remonty i modernizacje. Zaniechanie inwestycji pogorszy w przyszłości ich konkurencyjność
i zmniejszy szansę przetrwania na rynku. W tej sytuacji komisja konsekwentnie, w ślad za poprzednio przyjmowanymi opiniami, popiera potrzebę ścisłej współpracy przemysłu drzewnego i Lasów Państwowych i stwierdza, że konieczna jest:- dalsza współpraca przedstawicieli przemysłu i lasów w ramach międzyresortowego zespołu ds. współpracy przemysłu drzewnego i Lasów Państwowych, w celu ochrony delikatnego rynku krajowego i miejsc pracy,
- zabezpieczenie surowcowe dla przedsiębiorstw poprzez zawieranie umów wieloletnich między odbiorcami i dostawcami,
- rozważenie wzrostu pozyskiwania drewna ze względu na perspektywy wzrostu zapotrzebowania na wyroby z drewna,
- rozważenie możliwości wykorzystania funduszy unijnych w procesie restrukturyzacji
Senacka Komisja deklaruje współpracę na tym polu z zainteresowanymi stronami.
Powyższą opinię komisja kieruje do:
- prezesa Rady Ministrów,
- ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej,
- ministra środowiska,
- ministra finansów,
- ministra rolnictwa i rozwoju wsi,
- Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
- Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych,
- Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego".