17 września 2003 r.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego odbyło się posiedzenie wyjazdowe Komisji Ochrony Środowiska.

Tematem posiedzenia były:

- aktualny stan techniczny oraz zagrożenia wynikające z funkcjonowania zapory wodnej we Włocławku,

- prezentacja lokalizacji przewidywanego stopnia wodnego Ciechocinek - Nieszawa.

Było to kolejne posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska poświęcone sprawie zabezpieczenia stopnia wodnego we Włocławku. Pierwsze odbyło się 8 lipca 2003 r. i w jego wyniku przyjęto stanowisko komisji w tej sprawie.

W posiedzeniu wyjazdowym udział wzięli m.in. wicemarszałek Ryszard Jarzembowski, senator Dorota Kempka, wiceminister środowiska Ewa Symonides, posłowie Lech Kuropatwiński, Krystian Łuczak, Marek Olewiński, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Romuald Kosieniak, prezydent Włocławka Władysław Skrzypek, Leszek Bagiński z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, Wiktor Śliwiński z Biura Projektu, burmistrz Nieszawy Andrzej Nawrocki, przedstawiciele regionalnych władz administracyjnych i samorządowych.

W programie posiedzenia znalazły się m.in.: przedstawienie informacji o stanie zapory we Włocławku, zwiedzanie obiektów zapory i elektrowni wodnej we Włocławku, zwiedzanie miejsca planowanej budowy stopnia wodnego w Nieszawie połączone z prezentacją projektu stopnia wodnego.

Podsumowując, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska senator Adam Graczyński stwierdził, że konieczne jest wypracowanie ostatecznych wniosków, dyskusje na temat rozwiązań zabezpieczeń wodnych w tym regionie trwają już bowiem około 14 lat. W opinii senatora prace remontowe prowadzone są w stopniu wystarczającym. Sprawą nadrzędną jest bezpieczeństwo mieszkańców. Nadal aktualne są postulaty zawarte w stanowisku komisji z 8 lipca 2003 r. i należy je zrealizować.