11 wrzesień 2003 r.
Podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw.
Senatorowie wysłuchali wyjaśnień głównego inspektora ochrony środowiska Krzysztofa Zaręby, a także dyrektor Departamentu Legislacyjnego w Ministerstwie Środowiska Anny Różanek oraz wicedyrektor Departamentu Instrumentów Ochrony Środowiska w tym resorcie Ireny Mazur, która stwierdziła m.in., że ustawa dostosowuje polskie ustawodawstwo do ostatnich uregulowań Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska. Swoje uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. Dysponowano także opinią eksperta komisji Jerzego Jędrośki.
W głosowaniu Komisja Ochrony Środowiska postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 44 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Janusza Bargieła.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono raport Inspekcji Ochrony Środowiska pt. "Stan środowiska w Polsce".
Raport zaprezentował główny inspektor ochrony środowiska K. Zaręba. Dokument ten jest już trzecim z kolei raportem powstałym w momencie całkowitej przebudowy regulacji prawnych dotyczących ochrony środowiska w Polsce.
W raporcie stwierdzono m.in., że w strukturze przemysłu ciągle jeszcze znaczący udział mają gałęzie silnie oddziałujące na stan środowiska (przemysł wydobywczy, przetwórstwo surowców mineralnych czy energetyka). Mimo że w Polsce w ostatnich latach znacznie zmalało wydobycie wielu surowców, nadal zajmujemy wysokie miejsce wśród krajów o największym poziomie eksploatacji kopalin, zwłaszcza surowców energetycznych.
Na tym tle rośnie znacznie sektora komunalnego, z ciągle jeszcze nie rozwiązanymi problemami gospodarki wodno-ściekowej i odpadowej oraz mniejszych źródeł lokalnych - przestarzałych i źle eksploatowanych kotłowni i ciepłowni czy dynamicznie rozwijających się drobnych zakładów usługowych i przetwórczych.
Można jednak stwierdzić, że równolegle do trwającej od początku lat 90. transformacji gospodarki w Polsce obserwuje się zmniejszenie presji na środowisko i stopniową poprawę jego stanu.
Podsumowując dyskusję, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska senator Adam Graczyński zwrócił uwagę na znaczenie edukacji ekologicznej, jak najskuteczniejsze wykorzystywanie środków unijnych przeznaczonych na ochronę środowiska, zadeklarował także pomoc w rozwiązywaniu istniejących problemów. W opinii senatora, rozpatrywany raport "Stan środowiska w Polsce" należałoby promować za pośrednictwem mediów, np. poprzez konferencję prasową.