30 lipca 2003 r.

Komisja Ochrony Środowiska na swym posiedzeniu rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy - Prawo wodne.

W posiedzeniu komisji uczestniczyli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Krzysztof Panas, dyrektor Departamentu Zasobów Wodnych Ministerstwa Środowiska Iwona Koza, dyrektor Departamentu Środowiska, Rolnictwa i Zagospodarowania Przestrzennego NIK Andrzej Głowacki.

Uchwalona przez Sejm 23 lipca 2003 r., z przedłożenia poselskiego, ustawa o zmianie ustawy - Prawo wodne zmierza do zwolnienia podmiotów prowadzących działalność służącą do uprawiania turystyki, sportów wodnych oraz amatorskiego połowu ryb z obowiązku uiszczania opłaty rocznej za użytkowanie gruntów pokrytych wodami, stanowiących własność Skarbu Państwa, niezbędnych do realizacji tego rodzaju przedsięwzięć.

W dotychczasowym stanie prawnym art. 20 ust. 1 ustawy - Prawo wodne stanowi w pkt. 6, że grunty Skarbu Państwa, pokryte wodami, niezbędne dla prowadzenia działalności rekreacyjno - usługowej, oddaje się w użytkowanie za opłatą roczną. Opłaty te stanowią dochód budżetu państwa, a ich wysokość określa Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Zdaniem wnioskodawców, obowiązek ponoszenia opłat rocznych przez podmioty prowadzące działalność służącą do uprawiania turystyki, sportów wodnych oraz amatorskiego połowu ryb stanowi dla tych podmiotów zbyt duże obciążenie finansowe. Koszt tych opłat zostanie przez usługodawców przeniesiony na turystów, co spowoduje rezygnację części z nich z usług profesjonalnych portów i przystani oraz konieczność likwidacji wielu takich przedsięwzięć, a dodatkowo przyczyni się do degradacji środowiska.

Po dyskusji komisja postanowiła wprowadzić do ustawy poprawkę polegającą na tym, że w art. 1, w art. 20 w ust. 1 w pkt 6 po wyrazie "uprawiania" dodaje się wyraz "rekreacji".

Stanowisko komisji w sprawie ustawy przedstawi Izbie senator January Bień.