25 czerwca 2003 r.
W Bytowie odbyło się posiedzenie wyjazdowe Komisji Ochrony Środowiska. Podczas pobytu w Bytowie i w powiecie bytowskim senatorowie zapoznali się z dokonaniami tego powiatu i gminy Bytów w dziedzinie ochrony środowiska.
W posiedzeniu wzięła udział wiceminister środowiska Ewa Symonides oraz przedstawiciele władz lokalnych, m.in. burmistrz miasta Bytów Stanisław Marmołowski i przewodniczący Rady Miasta i Gminy Bytów Kazimierz Kerlin.
Senatorowie zwiedzili również oczyszczalnię ścieków w Przyborzycach, elektrownię wodną w Gałęźni Małej, fragment ścieżki przyrodniczej w okolicach Rekowa oraz Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Sierżnie.
Gmina Bytów znajduje się w otulinie Parku Krajobrazowego "Dolina Słupi" i jest fragmentem ostoi przyrody w ramach europejskiej sieci CORINE oraz obszarem węzłowym ECONET-PL.
Władze samorządowe, doceniając tak wysoką rangę administrowanego terenu, za jeden z priorytetów swojej aktywności uznają działalność w dziedzinie ochrony przyrody. W gminie opracowano program ochrony przyrody, który stał się podstawą do inicjatyw i działań proekologicznych w następujących sektorach: ochrony najcenniejszych obiektów przyrodniczych (m.in. realizacja projektu "Czynna ochrona jezior lobeliowych i torfowisk w Gminie "Bytów"),
ochrony wód podziemnych oraz rzek zlewni Słupi (m.in. porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej oraz kompleksowa budowa kanalizacji sanitarnej w mieście Bytowie i na terenach wiejskich gminy), ochrony powietrza (m.in. realizacja programu "Czyste powietrze", modernizacja systemu ciepłowniczego miasta Bytowa, konwersja z paliwa węglowego na paliwo gazowe i z biomasy) oraz gospodarki odpadami (m.in. realizacja "Programu gospodarki odpadami dla siedmiu gmin powiatu bytowskiego" na bazie składowiska odpadów komunalnych Sierżnie koło Bytowa).Gmina Bytów za realizację działań na rzecz ochrony środowiska otrzymała w 2001 r. nagrodę ministra środowiska w konkursie "Lider polskiej ekologii" w kategorii gmin.