13 maja 2003 r.
Odbyło się uroczyste posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska z okazji 75-lecia Ligi Ochrony Przyrody, podczas którego dyskutowano o dotychczasowych osiągnięciach tej organizacji i wyzwaniach na przyszłość.
W posiedzeniu wzięli udział: marszałek Longin Pastusiak, prezes LOK Władysław Skalny, członkowie zarządu głównego tej organizacji, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Jerzy Swatoń, dyrektor Jan Wróbel z Ministerstwa Środowiska, prof. Zbigniew Gertych, przedst
awiciel marszałka województwa mazowieckiego oraz członkowie kół LOK z całego kraju.Przemawiając do zebranych, marszałek L. Pastusiak podkreślił, że Liga Ochrony Przyrody jest bez wątpienia najstarszą i najbardziej zasłużoną organizacją ekologiczną w Polsce. Jej działalność na rzecz ochrony przyrody przyczyniła się do upowszechniania wiedzy o środowisku przyrodniczym i konieczności jego ochrony, uczyła - i wciąż uczy - nasze społeczeństwo kultury i etyki ekologicznej.
Jak stwierdził marszałek Senatu, na szczególne podkreślenie zasługuje działalność ligi prowadzona wśród dzieci i młodzieży. Liga organizuje koła i kluby LOP, obozy, kolonie, rajdy, konkursy i olimpiady, zielone szkoły oraz różnego rodzaju społecznie użyteczne prace. Są to płaszczyzny działan
ia, które integrują młodzież we wspólnej pracy i zabawie. Jednocześnie stanowią okazje do uświadamiania, że w życiu są cenne nie tylko wartości materialne - wymierne, ale także środowisko przyrodnicze, w którym żyjemy na co dzień.W opinii marszałka L. Pas
tusiaka, to bardzo budujące, że w dobie komputeryzacji istnieje organizacja, która potrafi zwrócić uwagę młodych ludzi na wartości niematerialne, przyrodnicze, środowiskowe. Może jeszcze bardziej cieszy fakt, że jest dużo takiej młodzieży, która zachowała czułe i wrażliwe serca na takie wartości, będące przecież synonimem piękna i zdrowia.Marszałek Senatu przypomniał, że w marcu 1997 roku Komisja Ochrony Środowiska zainicjowała akcję sadzenia drzew. Doceniając aktywność Ligi Ochrony Przyrody, jej wieloletnie tradycje w szerzeniu edukacji ekologicznej i dobrze zorganizowane struktury terenowe, powierzyła właśnie lidze nadzór i koordynację tej akcji. Komisja, działając pod patronatem marszałka Senatu RP, zaproponowała wówczas rozpropagowanie na nowo zwyczaj
u sadzenia drzew. Zwyczaju znanego już od czasów Jana III Sobieskiego. A nawiązując w pewnym sensie do Ernesta Hemingwaya, sugerowano także, aby tradycją stał się zwyczaj sadzenia drzewka przez rodziców z okazji pierwszych urodzin swojego dziecka.Jak stwierdził marszałek L. Pastusiak, komisja już wówczas apelowała do instytucji rządowych, samorządowych, finansowych, ludzi nauki i kultury, działaczy ekologicznych, środków masowego przekazu o upowszechnianie i wspieranie tej pięknej idei, której korzeni możemy dopatrywać się w dość odległych czasach. W Polsce bowiem już w XIV wieku, za czasów Kazimierza Wielkiego, zostały podjęte działania przeciw nadmiernemu wyniszczaniu drzew. Wyrazem tego był zapis zawarty w statutach wiślicko-piotrkowskich, nakazujący ochronę nadmiernie niszczonych lasów.
"Skoro nasi przodkowie tak wcześnie mieli tę świadomość zrozumienia przyrody i konieczności jej ochrony, również i my, współcześni, nie bądźmy gorsi i mówiąc językiem młodzieżowym, - nie dajmy plamy- ! Zostawmy drzewa także dla potomnych!" - zaapelował marszałek L. Pastusiak.
Podczas posiedzenia dokonano podsumowania konkursu "Zadrzewiamy polski pejzaż" ogłoszonego przez Komisję Ochrony Środowiska. Wręczono ponad 50 nagród wyróżnionym z całego kraju.
Podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska rozpatrzono także ustawę o zmianie ustawy o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju.
Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie, które zaprezentowali minister środowiska Czesław Śleziak, przedstawiciele Ligi Ochrony Przyrody i Polskiego Klubu Ekologicznego. Pozytywną opinię o ustawie sejmowej zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
W wyniku dyskusji, a następnie głosowania komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do noweli sejmowej. Ustalono, że przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju zarekomenduje w imieniu komisji senator Marian Lewicki.