1 kwietnia 2003 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Ochrony Środowiska rozpatrywała dokument rządowy "Polityka Ekologiczna Państwa na lata 2003 - 2006 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2007-2010".
Senatorowie wysłuchali informacji ministra ochrony środowiska Czesława Śleziaka, zapoznali się także z opiniami organizacji pozarządowych i ekspertów.
Prawo ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001 r. nałożyło na ministra środowiska obowiązek opracowywania polityki ekologicznej państwa i jej aktualizacji co 4 lata. Przedłożony obecnie przez rząd dokument został dostosowany do nowych uwarunkowań prawnych wynikających z procesu harmonizacji polskiego prawa z prawem UE oraz do priorytetów określonych w VI Programie działań Unii Europejskiej w ochronie środowiska.
W dyskusji senatorowie zwracali uwagę na sformułowania zawarte w dokumencie, który, ich zdaniem, określa precyzyjnie główne obszary problemowe. Jak stwierdzano, w celu sprawnej realizacji celów określonych w dokumencie konieczne jest przygotowanie szczegółowych programów ich realizacji przez poszczególne sektory gospodarki i instytucje. Ważnym elementem w realizacji tych zadań jest eksponowanie aspektów gospodarczych i ekonomicznych związanych z ochroną środowiska.
Podczas posiedzenia omawiano również założenia do przygotowywanej nowelizacji prawa ochrony środowiska, dotyczące zmian w systemie finansowania zadań z zakresu ekologii. W opinii senatorów, planowane zmiany, a zwłaszcza utrata osobowości prawnej przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, mogą się odbić niekorzystnie na stanie środowiska i możliwościach realizowania wielu ambitnych inwestycji zarówno rozpoczętych, jak i planowanych. Dlatego należałoby szukać rozwiązań, które przyniosą korzyści dla środowiska, podniosą efektywność wykorzystania środków i nie będą stanowiły zagrożenia dla działającego obecnie sprawnego systemu finansowania.
W związku z tym Komisja Ochrony Środowiska postanowiła zwrócić się z apelem do ministra finansów, wicepremiera Grzegorza Kołodki o wnikliwe rozpatrzenie tych problemów i ustalenie wraz z ministrem środowiska najlepszego rozwiązania problemu finansowania z korzyścią dla środowiska, dla nas i przyszłych pokoleń.
W dyskusji stwierdzano również, że istnieje pilna potrzeba ścisłej współpracy i koordynacji prac resortów odpowiedzialnych za planowanie przestrzenne kraju. Należałoby także rozważyć możliwość monitorowania i regulacji rosnących opłat za korzystanie ze środowiska (w szczególności za wodę i ścieki) ponoszonych przez obywateli.