12 marca 2003 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Ochrony Środowiska rozpatrywała ustawę o ustanowieniu programu wieloletniego "Program ochrony brzegów morskich".
Senatorowie wysłuchali posła sprawozdawcy Andrzeja Różańskiego, który omówił dyskusje nad projektem przeprowadzone w Sejmie. Dotyczyły one m.in. możliwości finansowania programu. W opinii posła sprawozdawcy, przedłożenie sejmowe jest w tym zakresie optymalne i w pełni realne. Podczas posiedzenia cele ustawy i założenia programu omówił także dyrektor Departamentu Administracji Morskiej i Śródlądowej w Ministerstwie Infrastruktury Jerzy Miszczuk. Pozytywną opinię o ustawie sejmowej przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. Ponadto głos zabrali dyrektor Andrzeja Głowacki z Najwyższej Izby Kontroli, główny inspektor ochrony środowiska Krzysztof Zaręba i przedstawiciel Ministerstwa Finansów.
Sejmowa ustawa stanowi o wieloletnim programie ochrony brzegów morskich, który będzie realizowany w latach 2004-2023, a nakłady na ten cel mają wynieść 911 mln zł.
Ochrona brzegów ma się odbywać m.in. poprzez odbudowę plaż i wydm z użyciem piasku pozyskiwanego z dna morskiego oraz monitoring plaż. Program - finansowany z budżetu państwa i środków pozabudżetowych - określa rejony brzegów morskich objętych ochroną.
W dyskusji senator Włodzimierz Łęcki zgłosił poprawkę dotyczącą pkt 3 w art. 2. W głosowaniu uzyskała ona poparcie komisji. Ustawę wraz z przyjętą zmianą zaakceptowano jednogłośnie. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Program ochrony brzegów morskich" wybrano senator Apolonię Klepacz.