4 marca 2003 r.

Tematem posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska była realizacja postanowień Dyrektywy IPPC - przewidywane korzyści dla środowiska, konsekwencje dla przedsiębiorstw.

W problematykę posiedzenia wprowadził senatorów główny inspektor ochrony środowiska Krzysztof Zaręba.

Poważne wyzwanie dla wielu przedsiębiorstw w Polsce przyniosła ustawa - Prawo ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001 r. Ten obszerny dokument obliguje do wdrożenia wymagań Unii Europejskiej, konkretnie Dyrektywy Rady 96/61 WE (w skrócie IPPC), która dotyczy zintegrowanego zapobiegania i ograniczania zanieczyszczeń środowiska.

O pilotażowym wdrażaniu IPPC w 15 firmach w Polsce mówił prezes Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska Tomasz Podgajniak. W jego opinii, jest to bardzo ważne przedsięwzięcie na rzecz ochrony środowiska. Nowe prawo ochrony środowiska wprowadziło obowiązek uzyskiwania od 1 stycznia 2002 r. pozwoleń zintegrowanych. Pozwolenie zintegrowane jest decyzją administracyjną zezwalającą na funkcjonowanie instalacji z zachowaniem określonych wymagań w odniesieniu do środowiska przy jednoczesnym spełnianiu warunków technicznych określonych jako najlepsze dostępne techniki (BAT - skrót angielskiej nazwy Best Available Techniques). Pozwolenie powinno określać rodzaj i ilość wykorzystywanej energii, paliw, materiałów i surowców.

Jak stwierdził T. Podgajniak, w pilotażu uczestniczyło 13 zakładów, zostało przeszkolonych 150 osób i opracowano 15 pozwoleń, z których złożono dwa.