18 lutego 2003 r.
Podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska zapoznano się z informacją głównego inspektora ochrony środowiska Krzysztofa Zaręby o realizacji zadań inspekcji w latach 2001-2002.
W swoim wystąpieniu K. Zaręba stwierdził m.in., że inspekcja znajduje się na etapie zmian ustrojowych spowodowanych perspektywą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Realizuje także programy pomocowe. Organy Inspekcji Ochrony Środowiska realizowały swoje zadania ustawowe na podstawie obowiązujących programów, takich jak program Państwowego Monitoringu Środowiska, przyjęte plany i programy kontroli podmiotów korzystających ze środowiska. Inspekcja wykonuje także polecenia głównego inspektora i wojewodów. Ich realizacja uzależniona była od możliwości kadrowych i finansowych.
Prowadzone w 2001 r. badania stanu środowiska w ramach program Państwowego Monitoringu Środowiska potwierdziły (z niewielkimi wyjątkami) utrzymywanie się trwającego już od kilku lat trendu poprawy jakości poszczególnych komponentów środowis
ka.Podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska dyskutowano również o zanieczyszczeniu powietrza w Polsce w 2001 r. na podstawie pomiarów krajowej sieci stacji podstawowych. Krótkie wprowadzenie do tego tematu przedstawił główny inspektor ochrony środowiska K. Zaręba. Monitoring prowadziło 95 stacji i na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić wyraźną poprawę jakości powietrza.
Pytania senatorów, na które odpowiadała także wicedyrektor Departamentu Monitoringu Lucyna Dygas-Ciołkowska, dotyczyły
m.in. dziury ozonowej, freonu oraz handlu emisjami.