4 lutego 2003 r.
Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęto stanowisko do ustawy o zmianie ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia. Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbyło się 22 stycznia br.
W zaaprobowanym przez połączone komisje projekcie uchwały zarekomendowano Senatowi wprowadzenie 20 poprawek do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Ustalono, że postulowane zmiany przedstawi Izbie senator Włodzimierz Łęcki.
Komisje zaproponowały m.in., aby wszyscy rolnicy mieli prawo do ekwiwalentu za zalesianie gruntów, wynoszącego 150 zł miesięcznie, a nie jak zdecydował Sejm - tylko ci, którzy w ciągu ostatnich 5 lat prowadzili gospodarstwo rolne. Wprowadzenie tej zmiany poparło Ministerstwo Rolnic
twa i Rozwoju Wsi. W opinii senatorów, wprowadzenie 5-letniego ograniczenia stwarza nierówność wobec podmiotów gospodarczych, co może spowodować zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.Ponadto zaproponowano, by pod zalesianie - oprócz zapisanych już w ustawie gruntów klasy V i VI - przeznaczyć także grunty klasy IV, jeżeli ich łączna powierzchnia nie przekracza 10% areału gruntów przeznaczonych pod zalesianie w jednym gospodarstwie.
Zaproponowano również, by do nazwy ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesiania dopisać "oraz ustawy - Prawo ochrony środowiska", ponieważ w ustawie zawarto odwołanie się do finansowania opracowywania planów i sadzonek leśnych z funduszy ochrony środowiska.