22 stycznia 2003 r.
Na wspólnym posiedzeniu zebrały się Komisja Ochrony Środowiska
oraz Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia.Uchwalona przez Sejm ustawa była projektem poselskim. Nowelizacja zmierza do zawężenia kręgu podmiotów uprawnionych do ubiegania się o przeznaczenie gruntów rolnych do zalesienia, a także do ograniczenia przesłanek możliwości przeznaczenia do zalesienia tych gruntów zarówno będących częścią gospoda
rstw rolnych, jak również stanowiących ich całość. W związku z tym w ustawie sejmowej przyjęto definicję legalną gospodarstwa rolnego, zgodnie z którą za gospodarstwo rolne uważa się "gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego, które jego właściciel lub spadkodawca lub darczyńca prowadził lub prowadzi osobiście co najmniej od 5 lat, co jest potwierdzone przez urząd gminy, na którego terenie gospodarstwo się znajduje, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa".W stosunku do aktualnego stanu prawnego ustawa nowelizująca zmierza do ograniczenia przesłanek możliwości przeznaczenia do zalesienia gruntów rolnych zarówno poprzez wyłączenie gruntów okresowo zalewanych, jak również ograniczenie możliwości dokonywania takich przekształceń wyłącznie w stosunku do gruntów przewidzianych do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Podczas posiedzenia do przyjętych w ustawie sejmowej rozwiązań ustosunkował się wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Kazimierz Gutowski. Obszerną i krytyczną opinię na temat przyjętych przez Sejm zapisów przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu, które zwróciło uwagę, że cechuje je brak precyzji oraz niespójność z obowiązującym systemem prawa. Ponadto art. 3a, w brzmieniu nadanym przez art. 1 pkt 3 ustawy nowelizującej, jest sprzeczny z art. 2, z art. 31 ust. 3 oraz z art. 32 ust. 1 i 2 konstytucji.
W związku ze wskazanymi i podnoszonymi następnie w dyskusji uwagami połączone komisje postanowiły zwrócić się o przygotowanie opinii w sprawie nowelizacji ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia do szeregu instytucji i ekspertów, m.in. do specjalisty konstytucjonalisty, instytucji samorządowych, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Środowiska, a także do UKIE - ze względu na zarzuty o niezgodności ustawy sejmowej z prawem UE.
Ustalono, że kolejne posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie rozpatrywanej ustawy sejmowej odbędzie się 4 lutego br.