5 grudnia 2002 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Ochrony Środowiska rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska i ustawy - Prawo wodne.

Do rozwiązań przyjętych przez Sejm ustosunkował się główny inspektor ochrony środowiska Krzysztof Zaremba. Swoją opinię przekazało także Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Nowelizacja przyjęta została przez Sejm na podstawie inicjatywy senackiej, której celem było przede wszystkim wprowadzenie zmian w systemie opłat w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Zmiany te zmierzają do zniwelowania nadmiernych obciążeń opłatami podwyższonymi sektora komunalnego, jednostek samorządu terytorialnego, a pośrednio budżetów gospodarstw domowych oraz zmniejszenia obciążeń z tytułu tych opłat dla śródlądowej gospodarki rybackiej. Rozwiązania przyjęte przez Sejm tylko w nielicznych miejscach zmodyfikowały propozycje Senatu.

W głosowaniu Komisja Ochrony Środowiska poparła sejmową nowelizację prawa ochrony środowiska i prawa wodnego. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie podczas posiedzenia plenarnego złoży senator Adam Graczyński.

Podczas posiedzenia komisji rozpatrzono także ustawę o zmianie ustawy o odpadach, ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej oraz ustawy o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw.

W tej części posiedzenia wypowiadali się m.in. wiceminister K. Zaremba oraz zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Ochwat. Szereg uwag zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W przyjętym stanowisku komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 19 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Ustalono, że ich przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Apolonia Klepacz.