6 listopada 2002 r.

Senatorowie z Komisji Ochrony Środowiska rozpatrywali na swym posiedzeniu ustawę o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Program dla Odry - 2006".

Zapoznano się z informacją wiceministra środowiska Czesława Śleziaka oraz wysłuchano uwag Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Sejmowa nowelizacja zmierza do zmniejszenia w 2003 roku planowanych środków finansowych z budżetu państwa na realizację zadań "Programu dla Odry" z ich jednoczesnym zwiększeniem w ramach kredytów od instytucji finansowych oraz innych źródeł.

W dyskusji przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska senator Adam Graczyński zaproponował, by ze względu na znaczenie programu będącego przedmiotem omawianej ustawy zorganizować posiedzenie poświęcone szczegółowemu zapoznaniu się z jego realizacją.

W głosowaniu komisja uznała, że omawiana ustawa sejmowa zawiera błędy w zakresie obliczenia planowanych środków finansowych na realizację zadań programu w pozycjach: nr 1 "Budżet państwa", nr 2 "NFOŚiGW oraz WFOŚiGW", nr 3 "Kredyty od instytucji finansowych (np. EBI, BRRE)" i nr 5 "Inne (gminy, prywatne)". Błędy te skutkują tym, iż kwota ujęta w pozycji "Pełne zaangażowanie budżetu państwa [PLN] (poz. 1, 3 oraz 4) [%]" nie odpowiada sumie kwot z pozycji nr 1, 3 i 4. W związku z tym zaproponowano stosowną modyfikację w załączniku nr 2.

Komisja Ochrony Środowiska postanowiła, że sprawozdanie w sprawie nowelizacji ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Program dla Odry - 2006" złoży podczas posiedzenia plenarnego senator A. Graczyński.

Ponadto podczas posiedzenia rozpatrzono ustawę o podatku leśnym. Senatorowie zapoznali się z opiniami, które przedstawili wiceminister środowiska Cz. Śleziak, wiceminister finansów Irena Ożóg oraz reprezentanci Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Swoje uwagi zgłosiło także biuro legislacyjne.

W dyskusji kontrowersje wywołała kwestia zwolnień od podatku leśnego przewidzianych w rozpatrywanej ustawie. Ostatecznie komisja w głosowaniu postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do omawianej ustawy i zarekomendować Senatowi jej przyjęcie bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senator Janinę Sagatowską.