15 października 2002 roku w Senacie RP odbyło się posiedzenie seminaryjne Komisji Ochrony Środowiska na temat:
FINANSOWANIE OCHRONY ŚRODOWISKA W ŚWIETLE
INTEGRACJI Z UNIĄ EUROPEJSKĄ.

Współorganizatorami posiedzenia byli; Ministerstwo Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Finansowanie i sposób organizacji to ważny instrument realizacji polityki ekologicznej państwa. Realizacja założeń polityki ekologicznej wymaga wielkich nakładów inwestycyjnych, które mogłyb
y się stać kołem zamachowym dla naszej gospodarki i w znaczącym stopniu przyczynić się do zmniejszenia bezrobocia. W perspektywie przyjęcia naszego kraju do struktur europejskich Komisja Ochrony Środowiska Senatu RP uznała za konieczne odbycie szerokiej dyskusji nad dotychczasowym funkcjonowaniem funduszy ekologicznych w Polsce, możliwościami wykorzystania środków unijnych jakie będą możliwe do uzyskania w najbliższej perspektywie.
Referaty wprowadzające do dyskusji wygłosili prof. Kazimierz Górka z Ak
ademii Ekonomicznej w Krakowie oraz dr Karol Kociszewski z Katedry Ekonomii Ekologicznej - Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Prelegenci przedstawili dotychczasową działalność i problemy funduszy ekologicznych oraz doświadczenia w wykorzystaniu wsparcia finansowego dla ochrony środowiska w naszym kraju i dalsze perspektywy.
W posiedzeniu, któremu przewodniczył senator Adam Graczyński - Przewodniczący Komisji, wzięli udział m.in.: Krzysztof Panas - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Jerz
y W. Pietrewicz Prezes Zarządu oraz Członkowie Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, prezesi wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, prezesi banków / BGŻ, BGK, BOŚ, PKO BP / przedstawiciele ministerstw marszałków województw, delegaci organizacji samorządowych i pozarządowych, naukowcy, eksperci, senatorowie i posłowie, delegaci NIK, media.
Jedną z głównych tez poddaną pod dyskusję było pytanie co państwo może zrobić na rzecz samorządów i przedsiębiorstw, aby zwiększyć i
ch możliwości inwestycyjne ? W trakcie dyskusji padły liczne wnioski. Główne podstawy finansowania to struktura pozyskiwania i dystrybucji środków oraz źródła i metody pozyskiwania. Oba te elementy są zasilanie w oparciu o system opłat i kar, a ewoluują w kierunku pozyskiwania środków z opłat produktowych i depozytowych. Również zarządzanie finansami to znaczy struktura jeszcze niedoskonała i wymagająca przede wszystkim lepszej koordynacji działań, współpracy i ustalania priorytetów.