Na swym posiedzeniu Komisja Ochrony Środowiska zajęła się problemem zapobiegania i usuwania skutków katastrof związanych z osuwiskami w związku z przygotowaniami do rozpatrzenia programu ochrony brzegów morskich.

Otwierając posiedzenie, przewodniczący komisji senator Adam Graczyński zauważył, że projektowany program dotyczy wyłącznie terenów nadmorskich. Nie obejmuje on całego kraju, a szczególnie terenów górskich, gdzie występują problemy osuwisk.

Następnie o tych problemach mówili m.in. Ryszard Strzelecki z Państwowego Instytutu Geologicznego, Tomasz Stuczyński z Instytutu Upraw i Gleboznawstwa w Puławach oraz prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Gdyni Andrzej Polak. Senatorowie wysłuchali także informacji głównego inspektora ochrony środowiska Krzysztofa Zaręby

Program ochrony brzegów morskich powstał z inicjatywy Izby Przemysłowo-Handlowej w Gdyni. Specjalnie powołany zespół, składający się z instytucji badawczych oraz przedsiębiorstw zajmujących się szeroko pojętymi zagadnieniami zagospodarowania przestrzennego i ochrony środowiska, stwierdził potrzebę wprowadzenia zmian w aktach prawnych regulujących postępowanie w dziedzinie ochrony środowiska, planowania przestrzennego, zapobiegania i usuwania skutków katastrof i klęsk żywiołowych. Z uwagi na dużą dynamikę procesów degradacji, w opinii ekspertów, istnieje pilna potrzeba podjęcia odpowiednich prac.

W strefie wybrzeża Bałtyku notuje się systematyczne podnoszenie poziomu morza i intensywny rozwój niszczenia brzegu. W ostatnich latach osuwiska uaktywniły się na niespotykaną skalę także w Karpatach, czyniąc szkody we wszystkich gminach górskich województw małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Państwowy Instytut Geologiczny przewiduje, że intensywność tych procesów będzie narastała. Szkody materialne czynione przez naturalne zjawiska geologiczne są dotkliwe dla indywidualnych mieszkańców, społeczności lokalnych, podmiotów gospodarczych oraz infrastruktury technicznej państwa. Cywilizacja nie ma możliwości wyeliminowania tych naturalnych zjawisk geologicznych, ale państwo może poprzez odpowiednie regulacje prawne i wykorzystanie wyników prac naukowych ograniczyć ich negatywne skutki. Niestety, w polskim prawie ta problematyka zabezpieczenia i przeciwdziałania oraz usuwania skutków katastrof jest ujęta niewystarczająco.

Podsumowując dyskusję, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska senator A. Graczyński stwierdził, że należy skierować dezyderat do Ministerstwa Środowiska o podjęcie prac legislacyjnych dotyczących problemu osuwisk. Zdaniem senatora, obecny stan prawny jest niesatysfakcjonujący. Komisja Ochrony Środowiska widzi także możliwość wykorzystania środków pomocowych na odpowiednie prace w tym zakresie.