30 kwietnia 2002 r.
Podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska senatorowie wysłuchali informacji dotyczącej zamknięcia negocjacji z Unią Europejską w obszarze środowiska.
Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Krzysztof Szamałek. Wiceminister podkreślił, że w zakresie ochrony środowiska Polska uzyskała najlepsze warunki spośród wszystkich krajów ubiegających się o członkostwo w UE. Negocjacje zamknięto 26 października 2001 r. W życie mają wejść jeszcze dwie dyrektywy unijne, m.in. dotyczące odpadów. Są one związane z trudnymi do realizacji tematami, przede wszystkim budową oczyszczalni ścieków. Najdłuższy wynegocjowany okres przejściowy wynosi 10 lat. Szacuje się, że największe wydatki związane z inwestycjami przypadną około 2015 r. i poza środkami pomocowymi konieczny będzie udział własny. Istotne również będą wydatki na zatrudnienie w tej branży i konieczny monitoring.
Jako korzyści z przystąpienia do UE wiceminister K. Szamałek wskazał przede wszystkim wyższy standard środowiska, który przyniesie wymierne korzyści społeczne, m.in. poprawę zdrowia. Wiceminister stwierdził, że całość kosztów wdrożenia prawa unijnego w zakresie środowiska wyniesie powyżej 35 mld euro w ciągu 25 lat. Konieczny jest 36-procentowy coroczny wzrost środków przeznaczanych na ten, a kumulacja nastąpi w latach 2003-2007.
Na zakończenie posiedzenia przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska senator Adam Graczyński zwrócił się do wiceministra K. Szamałka o doprecyzowanie programu inwestycyjnego, w szczególności z podziałem na regiony czy województwa. Zdaniem senatora, największym zagrożeniem dla realizacji tego interesującego programu jest jego finansowanie.