Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny z 1. posiedzenia

Komisji Ochrony Środowiska

w dniu 26 października 2001 r.

Porządek obrad

1. Wybór kandydata na przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska.

(Początek posiedzenia o godzinie 10 minut 01)

(Posiedzeniu przewodniczy wicemarszałek Jolanta Danielak)

Wicemarszałek Jolanta Danielak:

Otwieram pierwsze posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska Senatu Rzeczypospolitej Polskiej piątej kadencji.

Zgodnie z art. 58 ust. 1 Regulaminu Senatu pierwsze posiedzenie komisji zwołuje i prowadzi marszałek Senatu. To dla mnie zaszczyt, że mogę prowadzić pierwsze posiedzenie tej komisji.

Informuję, że zgodnie z tym samym przepisem na pierwszym posiedzeniu komisja wybiera ze swego składu kandydata na przewodniczącego.

Proponuję, aby porządek obrad pierwszego posiedzenia komisji obejmował tylko jeden punkt: wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos w sprawie porządku obrad pierwszego posiedzenia komisji? Nie ma zgłoszeń.

Wobec braku zastrzeżeń do porządku obrad posiedzenia komisji stwierdzam, że komisja zatwierdziła porządek obrad.

Informuję państwa senatorów, że zgodnie z art. 53 ust. 6 i 7 Regulaminu Senatu głosowanie w sprawach personalnych jest tajne i odbywa się przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.

Zgodnie z art. 62 ust. 1 Regulaminu Senatu uchwały komisji zapadają większością głosów przy obecności co najmniej 1/3 członków komisji. Komisja została powołana w składzie jedenastu senatorów, aby zatem mogła podejmować uchwały, na posiedzeniu musi być obecnych co najmniej czterech senatorów.

Stwierdzam, że w posiedzeniu bierze udział wymagana liczba senatorów. W związku z tym proszę o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska.

(Senator January Bień: Czy można?)

Proszę bardzo, Panie Senatorze.

Senator January Bień:

Chciałbym zaproponować państwu kandydaturę pana senatora Adama Graczyńskiego na przewodniczącego senackiej komisji.

Swoją propozycję uzasadniam tym, że pan senator Adam Graczyński zna się doskonale na problemach ochrony środowiska i - mówiąc ogólnie - ekologii. Jako dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa przekształcił ten instytut w sprawną firmę działającą w zakresie ochrony środowiska na terenie Śląska i zagłębia. Po prostu w taki sposób pokierował instytutem, że większość zadań dotyczących ochrony środowiska na tym terenie znalazła się w gestii jego firmy. Jednocześnie aktywnie działał w Fundacji Ekologicznej "Silesia", która również zajmowała się ochroną środowiska.

Myślę, że to bardzo dobra kandydatura, pan senator poznał bowiem problemy ochrony środowiska, doskonale zna też sprawy organizacyjne związane z ochroną środowiska. Dziękuję.

Wicemarszałek Jolanta Danielak:

Dziękuję bardzo.

Proszę bardzo, pani senator Sagatowska.

Senator Janina Sagatowska:

Chciałabym zgłosić kandydaturę pana senatora Bachledy-Księdzularza na przewodniczącego komisji.

Pan senator był przewodniczącym tej komisji przez dwie minione kadencje. Pod jego przewodnictwem komisja wykazywała bardzo duże zaangażowanie, jeśli chodzi o sprawy ochrony środowiska, na przykład wiele czasu poświęciła zmianie przepisów ustawy - Prawo wodne i innych. Pan senator, będąc osobiście zaangażowany poświęcił bardzo, bardzo dużo wysiłku i pracy na wzmocnienie przepisów chroniących nasze środowisko. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Jolanta Danielak:

Dziękuję bardzo.

Czy są dalsze zgłoszenia? Nie ma.

Czy pan senator Adam Graczyński wyraża zgodę?

Senator Adam Graczyński:

Tak, wyrażam zgodę.

Wicemarszałek Jolanta Danielak:

Dziękuję.

Czy pan Franciszek Bachleda-Księdzularz wyraża zgodę?

Senator Franciszek Bachleda-Księdzularz:

Nie. Niestety, nie wyrażam zgody. Dziękuję.

Wicemarszałek Jolanta Danielak:

Dziękuję bardzo.

Stwierdzam, że ze względu na rezygnację pana senatora pozostała nam kandydatura pana senatora Adama Graczyńskiego na stanowisko przewodniczącego komisji.

Przystępujemy do głosowania nad wyborem kandydata na przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska.

Bardzo proszę o wyłonienie spośród państwa senatorów osób, które przeprowadzą głosowanie tajne. Czy są dobrowolne zgłoszenia do pracy w tej komisji? Gdyby państwo byli uprzejmi podać mi swoje nazwiska...

(Senator Apolonia Klepacz: Apolonia Klepacz.)

(Senator Grzegorz Niski: Grzegorz Niski.)

(Senator Franciszek Bachleda-Księdzularz: Franciszek Bachleda-Księdzularz.)

Dziękuję bardzo.

Proszę państwa senatorów o przystąpienie do zorganizowania i przeprowadzenia wyborów.

Zarządzam pięciominutową przerwę na przygotowanie kart do głosowania.

(Przerwa w obradach)

Wicemarszałek Jolanta Danielak:

Wznawiam obrady.

Proszę państwa senatorów...Jeszcze nie wszyscy są, tak? Rzeczywiście, pięć minut jeszcze nie minęło, przepraszam.

Bardzo proszę państwa senatorów o rozdanie kart do głosowania.

Informuję, że na każdej karcie przy nazwisku kandydata na przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska znajdują się trzy kratki, dające trzy możliwości głosowania: "za", "przeciw" i "wstrzymuję się". Głos będzie ważny wtedy, gdy senator postawi znak "x" w kratce "za" najwyżej przy jednym kandydacie i gdy przy nazwisku danego kandydata postawi najwyżej jeden znak "x". Informuję, że karty do głosowania wypełnione nieprawidłowo będą uznane za głosy nieważne.

Po wypełnieniu kart panie i panowie senatorowie będą uprzejmi wrzucić je do przygotowanej urny.

Po przeprowadzeniu głosowania ogłoszę przerwę, w trakcie której senatorowie powołani do przeprowadzenia tajnego głosowania dokonają obliczeń głosów oraz sporządzą protokół głosowania. Protokół ten będzie podstawą do ogłoszenia wyników głosowania nad wyborem kandydata na przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska.

Czy wszyscy państwo otrzymali karty do głosowania?

Nawet głosy są już oddane...

Bardzo proszę komisję o podliczenie głosów i sporządzenie protokołu.

Bardzo proszę o przekazanie protokołu. Dziękuję bardzo komisji.

Protokół głosowania tajnego z dnia 26 października 2001 r. w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska.

W głosowaniu tajnym nad wyborem senatora Adama Graczyńskiego na przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska oddano głosów 11. Głosów nieważnych nie było. Powołani przez marszałka Senatu do przeprowadzenia tajnego głosowania senatorowie Franciszek Bachleda-Księdzularz, Grzegorz Niski i Apolonia Klepacz stwierdzają, że za wyborem senatora Adama Graczyńskiego głosowało 9 senatorów, przeciw głosował 1 senator, wstrzymał się od głosu 1 senator.

W związku z wynikiem głosowania stwierdzamy, że senator Adam Graczyński został kandydatem na przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska. Warszawa, 26 października 2001 r. (Oklaski)

W związku z brzmieniem protokołu stwierdzam, że pan senator Adam Graczyński uzyskał wymaganą większość głosów i został kandydatem na przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska.

Serdecznie gratuluję panu senatorowi.

Czy pan senator, kandydat na przewodniczącego komisji, chciałby zabrać głos? Bardzo proszę.

Senator Adam Graczyński:

Pani Marszałek! Panie i Panowie Senatorowie!

Pracuję już od ponad czterdziestu lat i dużą część swego życia poświęciłem na prace związane z poprawą stanu środowiska na terenie Śląska i całej Polski.

Stan środowiska na Śląsku jeszcze kilkanaście lat temu był bardzo zły, ale w wyniku działań wielu ludzi i instytucji radykalnie się poprawił. Tak się składa, że miałem możliwość aktywnego działania na rzecz poprawy stanu środowiska w naszym regionie śląskim i nie tylko. Mianowicie przez dwanaście lat byłem dyrektorem Głównego Instytutu Górnictwa, który przekształcił się w największą jednostkę zajmującą się ekologią w naszym kraju, nie zaniedbując badań w obszarze górnictwa. Tematyka, którą zajmował się i zajmuje instytut, w dalszym ciągu dotyczy zagadnień: odpadów, wody, oszczędności energii, ochrony powietrza atmosferycznego, rekultywacji terenów uprzemysłowionych, prewencji w zakresie hałasu, drgań, radioaktywności i mikrobiologii. W ramach instytutu funkcjonuje laboratorium zajmujące się badaniem dioksyn, ponadto instytut prowadzi i koordynuje Polski Program Czystszej Produkcji. Zdobyliśmy za tę działalność wiele nagród.

W trakcie swojej kariery zawodowej byłem również założycielem Banku Ochrony Środowiska i członkiem jego rady nadzorczej przez sześć lat, następnie członkiem Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Byłem ponadto współtwórcą Fundacji Ekologicznej "Silesia" i przewodniczyłem jej radzie ponad dziesięć lat. Dwa lata temu udało mi się również zorganizować Polską Izbę Ekologii, której radzie przewodniczę do tej pory. Dodam jeszcze, że opublikowałem sporo wywiadów i artykułów związanych z ekologią, uzyskałem też wiele wyróżnień. Oczywiście w trakcie swojej pracy zawodowej zajmowałem się również opiniowaniem aktów prawnych i tworzeniem prawa.

Mam nadzieję, że swoje doświadczenie wykorzystam do sprawnego kierowania Komisją Ochrony Środowiska w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej. Chciałbym państwu bardzo podziękować za zaufanie i życzliwość. Będę starał się kontynuować dobre tradycje tejże komisji i sprawnie kierować jej pracami. Dziękuję uprzejmie.

Wicemarszałek Jolanta Danielak:

Dziękuję bardzo.

Czy ktoś z państwa chciałby jeszcze zabrać głos? Nie widzę zgłoszeń.

Pozostaje nam ustalić, kto z państwa senatorów zgłosi podczas obrad plenarnych kandydata wybranego przez komisję.

Czy pan, Panie Senatorze? Bardzo proszę.

(Głos z sali: Ja nie znam pana senatora. Czy można prosić...)

Gdyby pan był uprzejmy przedstawić się naszej komisji.

(Senator January Bień: January Bień.)

Dziękuję.

Szanowni Państwo, stwierdzam, że wyczerpaliśmy porządek obrad pierwszego posiedzenia komisji.

Zgodnie z art. 66 Regulaminu Senatu zostanie sporządzony protokół i zapis stenograficzny tego posiedzenia. Protokół zostanie udostępniony w sekretariacie komisji.

Członkowie komisji mogą zgłaszać zastrzeżenia do protokołu na najbliższym posiedzeniu komisji po udostępnieniu tego protokołu. O przyjęciu lub odrzuceniu ewentualnych zastrzeżeń zadecyduje komisja. Protokół, do którego nie zostaną wniesione zastrzeżenia, będzie uważany za przyjęty. Protokół zostanie podpisany przez prowadzącego obrady.

Zamykam pierwsze posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska.

(Koniec posiedzenia o godzinie 10 minut 21)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.