26 kwietnia 2005 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.
Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie, które przedstawili wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Andrzej Brachmański, zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Piotr Buk oraz dyrektor Zespołu Prawnego w Komendzie Głównej PSP Dorota Kramarczyk. Ponadto zapoznano się z uwagami szczegółowymi Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Uchwalona przez Sejm nowelizacja zmierza do wprowadzenia do porządku prawnego zmian wynikających z praktycznego stosowania nowelizowanych przepisów.
W ustawie rozszerzono m.in. katalog zadań Państwowej Straży Pożarnej, uzupełniono katalog zadań Komendanta Głównego, komendantów wojewódzkich oraz powiatowych Państwowej Straży Pożarnej, wprowadzono przepisy, na podstawie których komendanci wojewódzcy i powiatowi Państwowej Straży Pożarnej będą mogli dysponować siłami i środkami PSP podczas działań
poza granicami państwa. Ponadto w nowelizacji skonkretyzowano wymogi kwalifikacyjne dla kandydatów do służby w Państwowej Straży Pożarnej, ustanowiono dzień 4 maja Dniem Strażaka, wprowadzono kompleksową regulację dotyczącą czasu pracy strażaków, określono również wymagania kwalifikacyjne dla poszczególnych stanowisk służbowych w Państwowej Straży Pożarnej i uzupełniono katalog przesłanek powodujących zwolnienie strażaka ze służby. Rozpatrywana ustawa wprowadziła także zasadę, że nadawanie kolejnego stopnia służbowego nie jest obligatoryjne i odbywa się z okazji Dnia Strażaka, uregulowała sprawy związane z uprawnieniami urlopowymi strażaków oraz określiła zasady przyznawania strażakom lokali mieszkalnych, równoważników pieniężnych za brak lokalu i pomocy finansowej na uzyskanie lokalu. Ponadto uszczegółowiono przepisy dotyczące postępowania dyscyplinarnego oraz uporządkowano regulację dotyczącą umundurowania strażaków.W głosowaniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 13 poprawek do nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Józefa Dziemdzielę.
Ponadto Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
Rozwiązania przyjęte w sejmowej nowelizacji rekomendował senatorom wiceminister A. Brachmański oraz P. Buk i D. Kramarczyk z Komendy Głównej PSP. Zapoznano się także z uwagami senackiego biura legislacyjnego.
W rozpatrywanej nowelizacji rozszerzono istniejące już w ustawie regulacje dotyczące obowiązków właścicieli, zarządców i użytkowników nieruchomości w zakresie ochrony przed wystąpieniem pożaru oraz doprecyzowano przepisy określające wymagania kwalifikacyjne osób zatrudnionych w jednostkach ochrony przeciwpożarowej.
W głosowaniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 1 poprawki do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej, zbieżnej z sugestią biura legislacyjnego. Dotyczyła ona dodania w art. 2 ust. 4 w brzmieniu: "4. Osoby dotychczas wykonujące czynności, o których mowa w art. 4 ust. 2a i 2b ustawy, o której mowa w art. 1, nie spełniające wymagań, o których mowa w tych przepisach, zachowują prawo do
wykonywania tych czynności do czasu uzupełnienia wykształcenia oraz odbycia odpowiedniego szkolenia, nie dłużej jednak niż przez 5 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.".Art. 4 ust. 2a i 2b (art. 1 pkt 1 lit. c noweli) określa wymagania kwalifikacyjne wobec osób wykonujących czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, niezatrudnionych w jednostkach ochrony przeciwpożarowej. Ponieważ nowa regulacja jest szersza od obowiązującej w dotychczasowym stanie prawnym, senatorowie za celowe uznali umiesz
czenie w ustawie przepisu przejściowego dotyczącego statusu osób, które nie spełniają warunków ustanowionych przez dodawane przepisy.Ustalono, że proponowaną zmianę do ustawy o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej zarekomenduje Izbie w imieniu Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego senator J. Dziemdziela.