30 marca 2005 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego zakończyła prace nad przygotowaniem projektu ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Ostatnie posiedzenie na ten temat odbyło się 26 stycznia br.
Po wprowadzeniu 1 poprawki komisja postanowiła zgłosić projekt do marszałka Senatu. Do reprezentowania komisji w dalszych pracach nad projektem upoważniono senatora Grzegorza Niskiego.
Projekt dotyczył zasad mianowania na kolejne stopnie wojskowe byłych żołnierzy zawodowych i zmierzał do tego, by minister obrony narodowej, a w szczególnych wypadkach, określonych konstytucją, prezydent RP mogli mianować na wyższy stopień wojskowy osoby, które z racji ukończonego wieku lub stanu zdrowia nie podlegają obowiązkowi służby wojskowej, w uznaniu ich działalności związanej z obronnością państwa.
W drugim punkcie porządku dziennego Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego przygotowała projekt ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Poprzednie posiedzenie w tej sprawie odbyło się 26 stycznia br.
Zaaprobowany przez komisję projekt zmierzał do przyznania uprawnień kombatanckich żołnierzom saperom biorącym bezpośredni udział w akcji całkowitego rozminowywania kraju w latach 1945-1956.
Ustalono, że w dalszych pracach nad projektem inicjatywy ustawodawczej komisję reprezentować będzie senator Maria Berny.