24 marca 2005 r.
Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw.
Na temat rozwiązań przyjętych w rozpatrywanej nowelizacji wypowiadali się komendant główny Straży Granicznej Józef Klimowicz oraz dyrektor Departamentu Finansowania Bezpieczeństwa Państwa w Ministerstwie Finansów Grażyna Żywiecka. Komisja zapoznała się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Oparta na projekcie rządowym ustawa wprowadza zmiany do ustawy o Straży Granicznej oraz do 16 innych ustaw. Celem zmian zaaprobowanych przez Sejm było usprawnienie działań Straży Granicznej, dostosowanie prawa krajowego do standardów prawa wspólnotowego w zakresie Układu z Schengen oraz dostosowanie uprawnień funkcjonariuszy Straży Granicznej do nowych zadań. Ustawa wprowadza także przepisy regulujące zasady użycia kontyngentów Straży Granicznej za granicą.
Istotną zmianą jest dodanie w ustawie do katalogu ustawowych zadań Straży Granicznej obowiązku przeprowadzania kontroli bezpieczeństwa w zasięgu terytorialnym przejścia granicznego oraz w środkach transportu międzynarodowego. Dotychczas zagadnienie to regulowane było jedynie przepisami ustawy - Prawo lotnicze, w zakresie kontroli prowadzonej na lotniskach. Obecne zapisy umożliwiają określenie w rozporządzeniu form wykonywania tej kontroli w odniesieniu do wszelkich rodzajów przejść granicznych i różnych środków transportu.
W głosowaniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego opowiedziała za wprowadzeniem 10 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie ustawy o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw wybrano senatora Janusza Koniecznego.