1 marca 2005 r.
Odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego
oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poświęcone roli Ochotniczych Straży Pożarnych w społeczno-gospodarczym rozwoju polskiej wsi.Posiedzenie zorganizowano w związku z obchodami 200. rocznicy działalności pierwszych Ochotniczych Straży Pożarnych na ziemiach polskich. Wzięli w nim udział zaproszeni goście, m.in. Andrzej Brachmański - sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Waldemar Pawlak - prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Teofil Jankowski - komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.
Posiedzenie otworzył marszałek Longin Pastusiak:
Z ogromną przyjemnością witam wszystkich bardzo serdecznie w budynku Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
Dzisiejsze seminarium nt. "Roli Ochotniczych Straży Pożarnych w społeczno-gospodarczym rozwoju wsi polskiej", jest spotkaniem szczególnym, tak jak szczególna jest rola pożarnictwa polskiego w historii ruchu społeczn
ego.Ta szczególna rola straży pożarnej w Polsce wyraża się m.in. w wysokim poziomie akceptacji społecznej. Bowiem chyba żadna organizacja nie cieszy się tak powszechnym zaufaniem i poparciem obywateli.
Straż pożarna w naszym kraju to jedna z nielicznych organizacji, która od 2. połowy XIX wieku istnieje nieprzerwanie. Niezależnie od zawirowań historycznych i ustrojowych.
Ochotnicze straże ogniowe zawsze były i nadal są siłą konsolidującą społeczności lokalne.
W przeszłości, w czasach zaborów, pod osłoną legalnej działalności o charakterze stowarzyszenia chroniącego przed klęskami pożarów, organizacje te prowadziły często działalność patriotyczno-niepodległościową. Współcześnie są zorganizowaną formą życia społecznego w społecznościach lokalnych, szczegól
nie wiejskich, a także miejscem kształtowania samorządnego współdziałania na tych terenach.To właśnie na terenach wiejskich działają głównie Ochotnicze Straże Pożarne. I jak nazwa wskazuje, są ochotniczymi, dobrowolnymi stowarzyszeniami społecznymi. Niosą pomoc nie tylko w czasie pożarów, ale także w czasie różnorodnych zagrożeń ekologicznych związanych z ochroną środowiska i klęskami oraz niebezpiecznymi zdarzeniami, które występują na danym terenie. Działają intensywnie i niezwykle wszechstronnie w swoi
ch środowiskach lokalnych. Są swoistą szkołą wychowania obywatelskiego, współpracy i współodpowiedzialności.Jak wiemy, członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych są również organizatorami i twórcami wielu imprez związanych z upowszechnianiem sportu, kultury ludowej i oświaty.
Nie jest tu dziś moim zadaniem szczegółowa charakterystyka działań Ochotniczych Straży Pożarnych na obszarach wiejskich.
Jestem przekonany, że dzisiejsze seminarium przyczyni się nie tylko do lepszego poznania historii rozwoju pożarnictwa na ziemiach polskich, ale także będzie swoistym wyrazem wdzięczności i uznania dla poświęcenia i odwagi członków służb pożarniczych.
Chociaż brać strażacka jest niezbędna i niezastąpiona, to życzę, aby było jak najmniej wydarzeń, do których jej przedstawiciele musieliby być wzywani. Co absolutnie nie oznacza, że życzę bezczynności!
Strażakom składam wyrazy uznania za niezwykłą, pełną odwagi i poświecenia pracę oraz życzę wszystkiego dobrego.
Wyrażam uznanie dla organizatorów seminarium, a wszystkim Uczestnikom życzę wszelkiej pomyślności oraz zrealizowania wielu twórczych wniosków z dzisiejszego spotkania.
Podczas posiedzenia o roli Ochotniczych Straży Pożarnych w życiu kulturalno-gospodarczym polskiej wsi mówili Leonarda Bogdan, kierownik działu Programowego Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, oraz dr Władysław Tabasz z Komisji Historycznej Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.
St. bryg. Wojciech Kubicki z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej przedstawił zadania Ochotniczych Straży Pożarnych w systemie bezpieczeństwa kraju.
W trakcie posiedzenia odbyły się koncerty orkiestr dętych z OSP Szadek, pow. Zduńska Wola, oraz OSP Łubnice, pow. Wieruszów.
Z okazji posiedzenia w gmachu Senatu otwarto wystawę
"Dwa wieki Ochotniczych Straży Pożarnych w służbie Polsce".