Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (1377) ze wspólnego posiedzenia

Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego (132.)

oraz Komisji Spraw Zagranicznych (206.)

w dniu 7 lipca 2004 r.

Porządek obrad:

  1. Rozpatrzenie ustawy o ratyfikacji Protokołu zmieniającego do Europejskiej konwencji o zwalczaniu terroryzmu, sporządzonego w Strasburgu dnia 15 maja 2003 r. (druk nr 746).

(Początek posiedzenia o godzinie 9 minut 12)

(Posiedzeniu przewodniczy zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Andrzej Wielowieyski)

Zastępca Przewodniczącego Andrzej Wielowieyski:

Otwieram posiedzenie połączonych Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.

Witam naszych gości: pana dyrektora Misztala z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, panów dyrektorów Marka Wierzbickiego i Marka Enerlicha z Komendy Głównej Policji. Witam też Biuro Legislacyjne, które przygotowało nam opinię.

Proszę państwa, sprawa jest dość prosta, jak już podkreślałem, i można mieć satysfakcję, że parlament dość szybko otrzymuje od władzy wykonawczej propozycję ratyfikacji ważnego dokumentu, zwłaszcza na tym etapie naszych stosunków w świecie, w Europie.

Bardzo proszę...

Dzień dobry, witamy pana senatora Mańkuta, czyli możemy już formalnie obradować.

Bardzo proszę pana dyrektora Misztala o przedstawienie nam istoty propozycji ratyfikacyjnych.

Pełniący Obowiązki Zastępcy Dyrektora Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzej Misztal:

Szanowni Panowie Przewodniczący! Wysokie Komisje!

Europejska konwencja o zwalczaniu terroryzmu weszła w życie 4 sierpnia 1978 r. Została ona ratyfikowana przez Polskę 13 grudnia 1995 r. Konwencja obowiązuje wszystkie państwa członkowskie Rady Europy z wyjątkiem Księstwa Andory, Republiki Armenii oraz byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii.

Państwa strony Europejskiej konwencji o zwalczaniu terroryzmu, dążąc do wzmocnienia walki z terroryzmem oraz zapewniania przestrzegania praw człowieka, zdecydowały się wprowadzić do niej zmiany. W wyniku tej decyzji został opracowany Protokół zmieniający do Europejskiej konwencji o zwalczaniu terroryzmu, który został podpisany w dniu 15 maja 2003 r. Tego samego dnia protokół w imieniu Polski podpisał stały przedstawiciel RP przy Radzie Europy w Strasburgu.

Podstawowym celem protokołu jest uzupełnienie Europejskiej konwencji o zwalczaniu terroryzmu o postanowienia, które pozwolą na skuteczniejszą walkę z terroryzmem międzynarodowym. Protokół przede wszystkim rozszerza i precyzuje katalog określonych w art. 1 konwencji przestępstw, których nie uważa się za przestępstwa polityczne albo za pozostające w związku z przestępstwami politycznymi lub za przestępstwa popełnione z pobudek politycznych.

Protokół zmieniający rozszerza też katalog konwencji, które określają przestępstwa podlegające zwalczaniu przez państwa strony europejskiej konwencji, a także upraszcza procedurę wprowadzania zmian polegających na dodaniu nowo powstałych konwencji.

Protokół nakłada również na umawiające się strony obowiązek uznania przestępstw, o których mowa w art. 1, za przestępstwa podlegające ekstradycji we wszystkich umowach ekstradycyjnych.

Jeśli chodzi o tryb związania się przez Rzeczpospolitą Polską przedmiotowym protokołem, to należy wskazać, że europejska konwencja, zgodnie z art. 241 ust. 1 konstytucji, została uznana za umowę międzynarodową ratyfikowaną za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie. Wobec tego wskazane jest, aby protokół podlegał przyjęciu przez Polskę w analogicznym trybie. Dodatkowo protokół zawiera postanowienia, które wypełniają przesłanki art. 89 ust. 1 konstytucji, czyli dotyczą wolności, praw i obowiązków obywatelskich.

Art. 18 protokołu przewiduje, że wejdzie on w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy od dnia, w którym wszystkie strony konwencji wyrażą zgodę na związanie się protokołem. Z czterdziestu dwóch państw stron europejskiej konwencji dotychczas protokołem związały się Armenia, Bułgaria, Dania, Norwegia i Słowenia.

Wysokie Komisje, wejście w życie Protokołu zmieniającego do Europejskiej konwencji o zwalczaniu terroryzmu będzie skutkować ustanowieniem sprawniejszego mechanizmu pozwalającego na skuteczniejszą walkę z terroryzmem. Należy zauważyć, że Polska po ratyfikacji protokołu będzie szóstym państwem, które zwiąże się z tym protokołem. Sprawna ratyfikacja przedmiotowego protokołu stanowić będzie wyraźny sygnał, że Polska wywiązuje się z podjętych zobowiązań prawnomiędzynarodowych i politycznych oraz konsekwentnie podejmuje wszelkie niezbędne działania służące zwiększeniu międzynarodowego bezpieczeństwa.

Dlatego zwracam się z prośbą do Wysokich Komisji o pozytywne zarekomendowanie przedmiotowej ustawy Wysokiemu Senatowi. Dziękuję.

Zastępca Przewodniczącego Andrzej Wielowieyski:

Dziękuję bardzo panu dyrektorowi.

Bardzo proszę Biuro Legislacyjne o opinię.

Główny Specjalista do spraw Legislacji w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Adam Niemczewski:

Dziękuję, Panie Przewodniczący.

Nie mam uwag o charakterze legislacyjnym do tej ustawy. Dziękuję.

Zastępca Przewodniczącego Andrzej Wielowieyski:

Dziękuję.

Czy ktoś z państwa senatorów ma jakieś uwagi lub pytania do resortu czy do Biura Legislacyjnego? Nie widzę zgłoszeń.

W związku z tym nie pozostaje nam nic innego, jak po wyczerpującym przedstawieniu przez resort projektu ustawy, poddać go pod głosowanie obydwu komisji. Ponieważ mamy kworum możemy podejmować decyzje. Nie ma zastrzeżeń i uwag.

Poddaję pod głosowanie ustawę uchwaloną przez Sejm 1 lipca 2004 r. o ratyfikacji Protokołu zmieniającego do Europejskiej konwencji o zwalczaniu terroryzmu, sporządzonego w Strasburgu 15 maja 2003 r.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej ustawy? (11)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Dziękuję. Ustawa została przyjęta jednogłośnie i jednomyślnie.

Jeszcze pozostała sprawa wyznaczenia sprawozdawcy. Jak dotąd zgłosił się pan senator Niski.

Czy są jakieś inne kandydatury?

Sądzę, że pan senator Niski może zupełnie dobrze reprezentować obydwie połączone komisje.

Nie ma zastrzeżeń? Dziękuję bardzo.

Zamykam posiedzenie.

Dziękuję naszym gościom.

(Koniec posiedzenia o godzinie 9 minut 24)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie: Justyna Żurańska
Publikacja: Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów