Na swym posiedzeniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw.

Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie przedstawicieli zainteresowanych resortów i instytucji. Gośćmi komisji byli m.in. dyrektorzy departamentów w MON: Spraw Socjalnych i Rekonwersji oraz Prawnego Stanisław Zawada i Marek Cieciera, główny specjalista w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Polityki Społecznej Mariusz Kubzdyl, a także przedstawiciele Agencji Wywiadu i Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Ponadto zapoznano się z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W kolejnych głosowaniach Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 2 poprawek do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Zgłoszone zmiany miały charakter porządkujący i były zbieżne z propozycjami zawartymi w stanowisku Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia. Ustalono, że w imieniu komisji ich przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Maria Berny.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o Policji oraz ustawy - Kodeks postępowania karnego.

Senatorowie wysłuchali informacji zaprezentowanych przez wicedyrektora Departamentu Prawnego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcina Wereszczyńskiego, a także przedstawiciela Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego w Komendzie Głównej Policji. Zapoznano się też z uwagami senackiego biura legislacyjnego.

Przedłożona komisji ustawa zmierzała do określenia zasad pobierania próbek materiału genetycznego w postępowaniu karnym oraz tworzenia i funkcjonowania bazy danych DNA.

Nowelizacja uprawnia policjantów do pobierania od ludzi wymazu ze śluzówki policzków oraz do pobierania materiału biologicznego ze zwłok ludzkich o nieustalonej tożsamości. Ponadto stanowi, że Komendant Główny Policji będzie prowadził bazę danych zawierającą informacje o wynikach analizy DNA i zostanie administratorem tej bazy. Będzie ona gromadziła te informacje i dane dotyczące oskarżonych, podejrzanych oraz osób należących do kręgu osób podejrzanych, o których mowa w art. 192a kodeksu postępowania karnego. Informacje i próbki biologiczne będą przechowywane w bazie danych DNA przez 20 lat, a w wypadkach dotyczących zbrodni i występków wskazanych w art. 21d ust. 2 - przez 35 lat.

W głosowaniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego postanowiła zarekomendować Senatowi wprowadzenie 1 poprawki o charakterze legislacyjnym do nowelizacji sejmowej. Ustalono, że jej przyjęcie zaproponuje Izbie senator Janusz Konieczny.

Na zakończenie posiedzenia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu.

Senatorowie wysłuchali informacji zastępcy szefa ABW Zbigniewa Goszczyńskiego oraz Romana Steca z AW. Zapoznano się także z opinią senackiego biura legislacyjnego.

Rozpatrywana ustawa była projektem rządowym, realizującym orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Nowelizacja wprowadza mechanizmy weryfikacji sposobu wykonywania przez funkcjonariuszy ABW czynności ingerujących w sferę praw i wolności obywatelskich.

W opinii biura legislacyjnego, ustawa w sposób właściwy realizuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Wydaje się jednak, że w sposób niedostateczny reguluje zagadnienie niszczenia materiałów zebranych przez funkcjonariuszy ABW w ramach czynności operacyjno-rozpoznawczych. Nie zaproponowano także regulacji odnoszących się do sposobu przetwarzania, przechowywania i przekazywania materiałów, które nie podlegają procedurze zniszczenia (tj. istotnych dla bezpieczeństwa państwa oraz stanowiących potwierdzenie popełnienia przestępstwa), tak jak to ma miejsce w wypadku materiałów uzyskanych w drodze kontroli operacyjnej (art. 27 ust. 18 ustawy).

W głosowaniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu. Ustalono, że stanowisko komisji w tej sprawie zarekomenduje Izbie senator Wiesław Pietrzak.