4 listopada 2004 r.
Podczas posiedzenia Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Europejskiego porozumienia w sprawie zniesienia wiz dla uchodźców, sporządzonego w Strasburgu dnia 20 kwietnia 1959 r.
Na temat ustaleń przyjętych w przedmiotowym porozumieniu wypowiadał się wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw zagranicznych Piotr Kaszuba. Pozytywną opinię o sejmowej ustawie ratyfikacyjnej przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
W głosowaniu komisja poparła rozpatrywana ustawę i postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Na sprawozdawcę wybrano senatora Janusza Koniecznego.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego rozpatrywała ustawę o ratyfikacji Protokołu przeciwko nielegalnemu wytwarzaniu i obrotowi bronią palną, jej częściami i komponentami oraz amunicją, uzupełniającego Konwencję Narodów Zjednoczonych przeciwko międzynarodowej przestępczośc
i zorganizowanej, przyjętego przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.Senatorowie wysłuchali informacji wicedyrektora P. Kaszuby z MSZ na temat przedmiotowego protokołu. Zapoznali się także z pozytywną opinią biura legislacyjnego.
W głosowaniu komisja poparła rozpatrywaną ustawę ratyfikacyjną. Ustalono, że w imieniu komisji jej przyjęcie bez poprawek zarekomenduje Izbie senator Grzegorz Niski.
Na zakończenie posiedzenia Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o Policji oraz ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzecz
ypospolitej Polskiej.Zmiany zaproponowane w nowelizacji uchwalonej z przedłożenia rządowego omówił wicedyrektor Departamentu Prawnego w Ministerstwie Obrony Narodowej Artur Busz. Na temat nowelizacji wypowiadali się także przedstawiciele Sztabu Generalnego WP i Komendy Głównej Policji. Uwagi szczegółowe zgłosiło senackie biuro legislacyjne.
Pierwszą zmianą przyjętą w nowelizacji było rozszerzenie możliwości użycia uzbrojonych oddziałów i pododdziałów policji na wypadki zaistnienia zagrożenia przestępstwem o charakterze terrorystycznym bądź dokonania takiego przestępstwa w stosunku do obiektów mających szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa lub obronności państwa lub skutkującego niebezp
ieczeństwem dla życia ludzkiego.Rozpatrywana nowelizacja stanowi, że w wypadkach niecierpiących zwłoki decyzję o udzieleniu pomocy Policji będzie mógł podjąć samodzielnie minister obrony narodowej na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych, zawiadamiając o tym niezwłocznie prezydenta RP oraz prezesa Rady Ministrów. Prezydent jest obowiązany niezwłocznie wydać postanowienie o zatwierdzeniu albo uchyleniu decyzji ministra obrony narodowej.
W nowelizowanym art. 18 nowe ust. 8 i 9 określają szczegółowo kwestie związane z obowiązkiem wydania przez Radę Ministrów nowego rozporządzenia wykonawczego do ustawy, które ureguluje nie tylko warunki i sposób użycia oddziałów i pododdziałów Policji i Sił Zbrojnych, ale także sposób koordynowania działań tych jed
nostek, tryb wymiany informacji oraz sposób logistycznego wsparcia działań Policji i Sił Zbrojnych.W zmienionym art. 18a ustawa uprawnia dodatkowo Prezesa Rady Ministrów, w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego, do zarządzenia użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do pomocy Policji.
W głosowaniu akceptację Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego uzyskała 1 poprawka o charakterze redakcyjnym gramatycznym. Ustalono, że jej wprowadzenie w imieniu komisji zarekomenduje Izbi
e senator Maria Berny.