Na swym posiedzeniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego podjęła dyskusję na temat projektu nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Propozycja przedstawiona przez Związek Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego dotyczyła zasad mianowania na kolejne stopnie wojskowe byłych żołnierzy zawodowych.
Przedstawiony projekt zmierza do tego, by minister obrony narodowej, a w szczególnych wypadkach, określonych konstytucją, prezydent RP - mogli mianować na wyższy stopień wojskowy osoby, z racji ukończonego wieku lub stanu zdrowia niepodlegające obowiązkowi służby wojskowej, w uznaniu ich działalności związanej z obronnością państwa.
W dyskusji na temat przedstawionego projektu wypowiadali się wiceminister obrony narodowej Janusz Zemke, szef Generalnego Zarządu Zasobów Osobowych Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Leszek Chyła oraz dyrektor Departamentu Kadr i Szkolnictwa Wojskowego w MON gen. bryg. Zbigniew Jabłoński.
W opinii MON, podstawowym argumentem w ocenie rozpatrywanej propozycji mianowań na wyższe stopnie wojskowe żołnierzy, którzy zakończyli służbę, jest przyjęta obecnie generalna zasada etatyzacji, osiągnięta w wyniku przeprowadzonej restrukturyzacji sił zbrojnych. Oznacza to, że resort nie popiera tej propozycji, dopuszczając jedynie jednokrotne mianowanie na wyższy stopień żołnierzy, którzy, odchodząc ze służby, zajmowali stanowisko służbowe wyższe niż przewidywał to posiadany stopień wojskowy.
W wyniku dyskusji komisja postanowiła kontynuować prace nad projektem w celu doprecyzowania zapisów uszczegóławiających.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego zapoznała się ze szkoleniem rezerw osobowych dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w świetle ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz dokonanych w 2003 r. nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Z informacją na ten temat zapoznał senatorów gen. L. Chyła. Komisja przyjęła informację, wskazując na potrzebę kontynuacji prac w zakresie gromadzenia zasobów osobowych Siła Zbrojnych i ich szkolenia jako istotnego elementu polskiego systemu obronnego.