22 czerwca 2004 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz o zmianie niektórych ustaw.
Rozwiązania zawarte w rozpatrywanej ustawie, która była pilnym projektem rządowym, zarekomendował senatorom wiceminister gospodarki i pracy Mirosław Zieliński. Wyjaśnień udzielali również dyrektor i wicedyrektor Departamentu Kontroli Eksportu w tym resorcie Jacek Śliwowski i Krzysztof Firkowski. Zapoznano się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Sejmowa nowelizacja ma na celu uporządkowanie obrotu tego typu towarami w Polsce. Chodzi też o dostosowanie polskich przepisów do prawa Unii Europejskiej.
Ustawa jest rozpatrywana w trybie pilnym, ponieważ tylko do końca lipca br. obowiązują okresy przejściowe dotyczące tych regulacji. Nowela zakłada, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Obrony Narodowej będą występować do ministra gospodarki o zezwolenie na handel bronią. Obecnie o pozwolenie na handel bronią muszą występować firmy eksportujące i importujące broń. Natomiast resorty zajmujące się obroną podlegają własnym regulacjom i nie występują o zezwolenie do ministra gospodarki i pracy.
W głosowaniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 6 poprawek, przede wszystkim o charakterze redakcyjnym, doprecyzowującym zapisy ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Janusza Koniecznego.