19 maja 2004 r.
Podczas posiedzenia
Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego rozpatrywano ustawę o ratyfikacji Konwencji wyznaczającej państwo odpowiedzialne za rozpatrywanie wniosków o azyl złożonych w jednym z Państw Członkowskich Wspólnot Europejskich, sporządzonej w Dublinie dnia 15 czerwca 1990 r.Informacji na temat rozwiązań przyjętych w przedmiotowej konwencji udzielali dyrektor Departamentu Prawnego w Urzędzie ds. Repatriacji i Cudzoziemców Bożena Sadowska oraz wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Ogonowski. Pozytywną opinię o ustawie sejmowej przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Konieczność ratyfikacji konwencji dublińskiej wynikała z podpisania przez Polskę traktatu akcesyjnego. W konwencji uregulowano m.in. kryteria określania państwa odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o azyl, tryb wymiany informacji między państwami oraz ochronę danych osobowych cudzoziemców.
W głosowaniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej. Na sprawozdawcę wyznaczono senatora Grzegorza Niskiego.