25 marca 2004 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego rozpatrzyła ustawę o ratyfikacji Konwencji sporządzonej na podstawie artykułu K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Policji (Konwencji o Europolu), sporządzonej w Brukseli dnia 26 lipca 1995 r.
Senatorowie zapoznali się z rozwiązaniami zawartymi w przedmiotowej konwencji, które omówił wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzej Misztal oraz przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Pozytywną opinię na temat ustawy ratyfikacyjnej przekazało Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
W głosowaniu komisja opowiedziała się za zarekomendowaniem Senatowi rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator Wiesław Pietrzak.
Podczas posiedzenia senatorowie rozpatrywali także ustawę o zmianie ustawy o usługach detektywistycznych.
W imieniu rządu ustawę rekomendował wiceminister spraw zagranicznych i administracji Tadeusz Matusiak, o przyjętych w niej zapisach wypowiadali się także przedstawiciele Departamentu Koncesji i Pozwoleń oraz Departamentu Prawnego w tym resorcie. Zapoznano się również z opinią biura legislacyjnego.
W głosowaniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 12 poprawek do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Józefa Dziemdzielę.
Ponadto komisja rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw.
Podczas posiedzenia stanowisko rządu zaprezentował wiceminister obrony narodowej Maciej Górski. Na temat sejmowej nowelizacji wypowiadał się także prezes Wojskowej Agencji Mieszkaniowej Andrzej Jaworski. W tej części posiedzenia udział wzięli również przedstawiciele Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezydenta. Ponadto zapoznano się z uwagami senackiego biura legislacyjnego.
Rozpatrywana ustawa była projektem rządowym. Nowelizacja wprowadza nowe zasady realizacji prawa żołnierzy służby zawodowej do zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym w miejscu pełnienia służby oraz zmierza do zagwarantowania im prawa do godnego mieszkania po zakończeniu zawodowej służby wojskowej. Intencją wnioskodawców było zapewnienie pełnej dyspozycyjności lokali mieszkalnych będących w zasobie AMW oraz docelowe obniżenie kosztów funkcjonowania systemu zakwaterowania kadry zawodowej.
W głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 30 poprawek do tekstu nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora W. Pietrzaka.