17 marca 2004 r.
Senatorowie z Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego rozpatrywali na swym posiedzeniu ustawę o zmianie ustawy o stanie wojennym oraz o kompetencjach Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i zasadach jego podległości konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej.
Podczas posiedzenia stanowisko rządu w sprawie nowelizacji sejmowej prezentował wiceminister skarbu państwa Andrzej Szarawarski. Na temat ustawy wypowiadali się także dyrektor Departamentu Spraw Obronnych i Ochrony Informacji Niejawnych w tym resorcie, przedstawiciele MON i Departamentu Zwierzchnictwa Prezydenta nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego Kancelarii Prezydenta RP. Swoją opinię przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
W nowelizacji doprecyzowano przepisy dotyczące wprowadzania w stanie wojennym zarządu komisarycznego w przedsiębiorstwach, także kapitału zagranicznego, które wytwarzają wyroby lub świadczą usługi o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa lub obronności kraju.
Zgodnie z rozpatrywaną ustawą, w przedsiębiorstwach państwowych zarząd taki będzie ustanawiał organ założycielski, w spółkach handlowych, w których Skarb Państwa ma co najmniej 50% udziałów - minister skarbu państwa uprawniony do władania tym zakresem, dla pozostałych spółek - właściwy terytorialnie wojewoda.
Funkcję zarządcy komisarycznego mogłaby pełnić "osoba posiadająca kwalifikacje i doświadczenie zawodowe w zakresie organizacji i funkcjonowania przedsiębiorców". Koszty funkcjonowania zarządcy będą obciążać tego, kto go ustanowił. Zarządca uzyskał na mocy nowelizacji prawo do pracy w organach danego przedsiębiorstwa (rada nadzorcza, zarząd itp.) i uzyskiwania od nich stosownych informacji.
W myśl nowelizacji, wszelkie decyzje władz firmy, która wytwarza wyroby lub świadczy usługi z zakresu określanego jako ważny dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, wymagają zgody zarządcy komisarycznego. Będzie on mógł nawet wydawać na piśmie polecenia władzom firmy w sprawie ich działalności. Polecenia te podlegać będą natychmiastowemu wykonaniu. Firma będzie jednak mogła w ciągu trzech dni odwołać się od decyzji komisarza do organu, który go powołał. Ten przesądzi o sprawie ostatecznie, choć samo wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji komisarza.
W dyskusji, a następnie w głosowaniu rozpatrywana ustawa o stanie wojennym oraz o kompetencjach Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i zasadach jego podległości konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej nie wzbudziła kontrowersji. W wypracowanym stanowisku Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie nowelizacji sejmowej bez poprawek. Na sprawozdawcę wybrano senatora Janusza Koniecznego.