7 grudnia 2003 r.

Na posiedzeniu Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego rozpatrywano ustawę o służbie zastępczej.

Senatorowie wysłuchali informacji dotyczącej założeń i uzasadnienia zmian przyjętych w nowelizacji, którą przedstawił wicedyrektor Departamentu Spraw Obronnych w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej Leszek Bartoszewski. Ponadto zapoznano się z opiniami przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej i Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Swoje uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W rozpatrywanej nowelizacji Sejm zdecydował, że o przyznaniu służby zastępczej będą decydować już nie komisje poborowe, ale komisje podlegające ministrowi pracy.

Komisje będą działały przy ministrze pracy i na szczeblu marszałka województwa. Służbę będzie się odbywać w administracji rządowej i samorządowej administracji - zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, a także - za zgodą poborowego - w instytucjach wyznaniowych mających osobowość prawną. Będzie ona polegać np. na opiece nad bezdomnymi, niepełnosprawnymi, pracach na rzecz ochrony środowiska i ochrony przeciwpożarowej, na rzecz administracji publicznej i wymiaru sprawiedliwości.

Służba zastępcza nadal ma trwać dłużej niż zasadnicza służba wojskowa, zostanie jednak stopniowo skrócona z 21 do 18 miesięcy. Służba zastępcza poborowych w drugim półroczu 2004 roku ma trwać 20 miesięcy, od stycznia do czerwca 2005 - 19 miesięcy.

W głosowaniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę wypracowanego przez komisję stanowiska wybrano senatora Józefa Dziemdzielę.