21 października 2003 r.

Tematem posiedzenia Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego było 50 lat udziału Polski w misjach pokojowych i humanitarnych.

Senatorowie wysłuchali obszernych relacji na ten temat, przedstawionych przez wiceministra spraw wewnętrznych Sławomira Dąbrowę, wiceministra obrony narodowej Andrzeja Towpika oraz zastępcę kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jerzego Kozłowskiego. Głos zabrał także Tadeusz Cepak ze Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Na zakończenie posiedzenia Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego przyjęła uchwałę w sprawie 50. rocznicy udziału Polaków w międzynarodowych misjach pokojowych. W uchwale stwierdzono:

"Od 50 lat Polacy - żołnierze, dyplomaci, policjanci i pracownicy cywilni różnych zawodów - uczestniczą w misjach międzynarodowych o bezprecedensowym znaczeniu w historii ludzkości - w misjach pokojowych i humanitarnych. Wyjątkowe znaczenie współczesnych misji wyraża się w dążeniu międzynarodowej społeczności do przeciwstawienia i pokonania tego, co w człowieku jest najgorsze, przy pomocy tego, co w nim jest najlepsze, do odparcia przemocy przez tolerancję, siły przez rozsądek i przeciwstawienie wojnie - pokoju.

W ciągu pięćdziesięciolecia mandatu - zadania misji stały się bardziej złożone, treść zadań została rozszerzona: od rozdzielenia stron konfliktu do wymuszania pokoju, od monitoringu przerwania ognia do rozbrojenia i utrzymania pokoju oraz wprowadzania demokratycznych rozwiązań.

Od 30 lat w misjach (pokojowych) międzynarodowych uczestniczą zwarte oddziały Wojska Polskiego, a od 10 lat kontyngenty Polskiej Policji. Polacy brali udział w 52 różnorodnych misjach, w 36 krajach na trzech kontynentach świata pod auspicjami ONZ, OBWE, UE i NATO. Pełniąc tę niebezpieczną i odpowiedzialną służbę, przyczyniali się do umocnienia wiarygodności i prestiżu Polski na arenie międzynarodowej.

Ten wysiłek nie zawsze kończył wojny, ale zawsze stwarzał możliwość zakończenia konfliktu i stabilizacji sytuacji w rejonie napięć. Polacy zapisywali więc nowe karty chwały oręża polskiego, piękne karty powojennej historii Polski, powiększali grono ambasadorów naszej Ojczyzny.

Z okazji - doniosłego jubileuszu - 50. Rocznicy udziału Polaków w misjach pokojowych - Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego Senatu RP wyraża ich uczestnikom najwyższe uznanie i głęboką wdzięczność za działanie na rzecz pokoju światowego. Równocześnie składa hołd tym, którzy poza granicami Ojczyzny za pokój i bezpieczeństwo innych zapłacili cenę najwyższą - cenę własnego życia lub doznali trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Senacka Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego wyraża przekonanie, że Polacy będą nadal wnosić znaczący wkład w łagodzenie konfliktów w interesie światowego pokoju, czerpiąc z bogatego doświadczenia swoich poprzedników".