5 czerwca 2003 r.

Podczas posiedzenia Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego rozpatrywano ustawę o Wojskowych Służbach Informacyjnych.

Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie sejmowej, które przekazali wiceminister obrony narodowej Maciej Górski, szef WSI gen. Marek Dukaczewski, a także przedstawiciele Departamentu Prawnego MON oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, agenci wywiadu. Uwagi szczegółowe zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Zgodnie z ustawą, która reguluje działalność WSI, podporządkowane Ministerstwu Obrony Narodowej służby, zajmują się wojskowym kontrwywiadem oraz wywiadem, czyli zbieraniem informacji o obronności innych państw. Czynności operacyjno-rozpoznawcze WSI (kontrola korespondencji, podsłuch itp.) mają być nadzorowane przez prokuratora generalnego i Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie. WSI nie będą mieć uprawnień śledczych.

Utworzone w 1991 roku WSI działały dotychczas na podstawie ogólnych przepisów ustawy o UOP i kilku innych ustaw.

W dyskusji propozycję wprowadzenia poprawek do rozpatrywanej ustawy zgłosił przewodniczący komisji senator Wiesław Pietrzak.

W kolejnych głosowaniach komisja poparła postulowane zmiany i postanowiła zaproponować Izbie wprowadzenie 6 poprawek do ustawy o Wojskowych Służbach Informacyjnych. Na sprawozdawcę stanowiska Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego wybrano senatora Grzegorza Niskiego.

Następnie rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Porozumienia między Konfederacją Szwajcarską oraz Republiką Austrii w sprawie utworzenia i funkcjonowania Międzynarodowego Ośrodka Rozwoju Polityki Migracyjnej (ICMPD) w Wiedniu, podpisanego w Wiedniu dnia 1 czerwca 1993 r. zmienionego Porozumieniem między Konfederacją Szwajcarską, Republiką Austrii oraz Republiką Węgierską z dnia 27 marca 1996 r. w sprawie zmiany i przedłużenia Porozumienia podpisanego w Wiedniu dnia 1 czerwca 1993 r. w sprawie utworzenia i funkcjonowania ICMPD oraz Porozumieniem między Konfederacją Szwajcarską, Republiką Austrii oraz Republiką Węgierską z dnia 26 kwietnia 1996 r. w sprawie zmiany Porozumienia podpisanego w Wiedniu dnia 1 czerwca 1993 r. w sprawie utworzenia i funkcjonowania ICMPD.

W tym punkcie wysłuchano informacji prezesa Urzędu ds. Repatriacji i Cudzoziemców Piotra Stachańczyka oraz wiceministra spraw zagranicznych Sławomira Dąbrowy.

W dyskusji rozpatrywana ustawa ratyfikacyjna nie wywołała żadnych kontrowersji. W głosowaniu senatorowie opowiedzieli się za przyjęciem jej bez poprawek Ustalono, że przyjęcie ustawy zarekomenduje Izbie senator Janusz Konieczny.

W kolejnych punktach porządku dziennego posiedzenia Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego przystąpiono do rozpatrywania ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Senatorowie wysłuchali informacji udzielonych przez prezesa Urzędu ds. Repatriacji P. Stachańczyka, a także przedstawicieli Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (przedstawicielstwo w Polsce). Uwagi szczegółowe do obu ustaw zgłosiło biuro legislacyjne.

Ustawa o cudzoziemcach wprowadziła dwa rodzaje wiz: krótko- i długoterminowe przyznawane obcokrajowcom, którzy uzasadnią konieczność dłuższego niż trzy miesiące pobytu w Polsce. Za wwiezienie do kraju nielegalnego imigranta odpowiadać będzie przewoźnik i to on opłaci ewentualne koszty jego wydalenia.

Ustawa zakłada też wprowadzenie tzw. polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca dla nieletnich obcokrajowców urodzonych w Polsce, ale pozbawionych opieki rodziców. Doprecyzowano zasady wystawiania zaproszeń. Osoba zapraszająca cudzoziemca do Polski jest m.in. zobowiązana do pokrycia kosztów jego pobytu i przedstawienia dokumentów świadczących o tym, że jest w stanie je pokryć. Musi też zapewnić osobie zapraszanej mieszkanie.

Kontrolowane będzie, czy związek małżeński nie został zawarty przez obcokrajowca tylko w celu legalnego zamieszkania w Polsce. Takie kontrole mają polegać na sprawdzeniu, czy małżonkowie rzeczywiście się znają, porozumiewają się w zrozumiałych dla siebie językach i mieszkają ze sobą.

Ustawa o ochronie cudzoziemców przewiduje, że imigrantom, którzy uzyskają w Polsce status uchodźcy, wydawana będzie karta pobytu. Równocześnie zlikwidowane zostaną dla nich zezwolenia na czasowy pobyt w Polsce. Ponadto wprowadzono termin tzw. pobytu tolerowanego. Cudzoziemiec może przebywać w Polsce legalnie, jeśli jego powrót do ojczyzny jest niemożliwy, np. z powodu grożących mu prześladowań, tortur, utraty życia czy zdrowia.

W dyskusji propozycje wprowadzenia zmian do omawianych ustaw sejmowych zgłosił senator Zdzisław Podkański. W głosowaniu uzyskały one aprobatę komisji i zostaną przedstawione Senatowi. Na sprawozdawcę w sprawie ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wybrano senatora Z. Podkańskiego.