20 marca 2003 r.
Na posiedzeniu Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego rozpatrywano ustawę o ratyfikacji Międzynarodowej konwencji o zwalczaniu terrorystycznych ataków bombowych, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w dniu 15 grudnia 1997 r.
Senatorowie wysłuchali informacji na temat ustaleń przyjętych w przedmiotowej konwencji, które przedstawili wiceminister spraw zagranicznych Sławomir Dąbrowa oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Leszek Ciećwierz. Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu wyraziło opinię, że ustawa ratyfikacyjna nie budzi żadnych zastrzeżeń legislacyjnych.
Przedmiotowa konwencja ma przeciwdziałać terrorystycznym atakom bombowym oraz umożliwiać skuteczne pociąganie do odpowiedzialności karnej sprawców takich przestępstw, w szczególności poprzez współpracę międzynarodową, polegającą na wymianie informacji, koordynacji działań administracyjnych oraz współdziałaniu naukowo-technicznym.
W głosowaniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o ratyfikacji Międzynarodowej konwencji o zwalczaniu terrorystycznych ataków bombowych, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w dniu 15 grudnia 1997 r. Ustalono
, że w imieniu komisji sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator Janusz Konieczny.Ponadto senatorowie rozpatrzyli ustawę o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową.
Podczas posiedzenia opinię o ustawie sejmowej przedstawił dyrektor generalny w Ministerstwie Obrony Narodowej Jakub Pinkowski, a także przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.
Przyjęta przez Sejm ustawa stanowiła projekt rządowy. Dotychczas obowiązująca ustawa z 16 grudnia 1972 r. o świadczeniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową utraciła swą aktualność w zmienionych warunkach społeczno-gospodarczych, nie jest to bez znaczenia również w kontekście następującej obecnie restrukturyzacji Sił Zbrojnych. Od 1 stycznia br. w systemie prawnym obowiązuje nowa ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. W związku z tym niezbędne stało się uchwalenie nowej ustawy dotyczącej wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową. Przyznaje ona m.in. świadczenia odszkodowawcze w wypadku doznania stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu (dotychczas podstawą był jedynie stały uszczerbek, przy czym stały lub długotrwały uszczerbek jest kategorią obowiązującą w systemie powszechnym). Ustawa przyznaje jednorazowe odszkodowanie za każdy procent uszczerbku na zdrowiu na zasadach takich, jakie stosuje się dla pracowników, a więc proporcjonalnie do faktycznego stopnia uszczerbku na zdrowiu i bez powiązania (oraz preferencji) wynikającego z poziomu uposażenia zależnego od stopnia wojskowego i zajmowanego stanowiska służbowego). W ogóle uregulowania dotyczące jednorazowego odszkodowania są zbieżne z przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Ponadto ustawa stwarza możliwość otrzymania odszkodowania za przedmioty osobistego użytku oraz służące do wykonywania zawodu - utracone, całkowicie zniszczone lub uszkodzone w wyniku wypadku pozostającego w związku ze służbą wojskową, nawet jeżeli po stronie żołnierza nie nastąpiły żadne obrażenia. Zrezygnowano także z istotnego ograniczenia, a w określonych sytuacjach wyłączenia możliwości dochodzenia przez poszkodowanego żołnierza, na zasadach prawa cywilnego, odszkodowania lub zadośćuczynienia za szkodę z tytułu wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą wojskową, jakie stanowił art. 20 dotychczasowej ustawy.
W głosowaniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego postanowiła zaproponować 2 poprawki do omawianej ustawy. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Grzegorza Niskiego.