12 marca 2003 r.
Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.
Senatorowie wysłuchali szczegółowych informacji na temat nowelizacji sejmowej, które przedstawili poseł sprawozdawca Anna Bańkowska oraz wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Krzysztof Pater. Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele MON, MSWiA, Agen
cji Wywiadu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz dyrektor Departamentu Finansowania Bezpieczeństwa Państwa Grażyna Żywiecka. Swoje uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.Senatorowie wysłuchali również opinii przedstawicieli strony społecznej, czyli związków i stowarzyszeń zrzeszających żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych: Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Wojska Polskiego, Fundacji Emerytów i Rencistów Wojskowych, Federacji Stowarzyszeń Rezer
wistów i Weteranów Sił Zbrojnych RP, Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy, Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ Policjantów, Związku Zawodowego Strażaków "Florian", NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.W dyskusji przedstawiciele strony społecznej wskazywali m.in. na potrzebę zastosowania waloryzacji płacowej w stosunku do środowisk mundurowych. Wiceminister K. Pater poinformował, że obecnie trwają prace nad ustawą o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych, która obejmie również żołnierzy i funkcjonariuszy przyjętych do służby po 1 stycznia 1999 r.
W głosowaniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Jak ustalono, jej przyjęcie bez poprawek zarekomenduje Izbie senator Lesław Podkański.